Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Bayramın kendisi bitse de havası kalıcı olsun

Bayramların toplumlar üzerinde önemli bir yeri vardır.

 

Hem dini, hem sosyal, hem ekonomik ve hem de insani yönden sarıp sarmalıyor kalabalıkları. Nasıl olmasın?

Cenabı Allah bir hediye olarak vermiş bayramı; daha doğrusu ödül. Kul, yaratanın rızasına kavuşmak için oruç tutuyor, kurban kesiyor. Yaradan da o ibadetler karşılığında ona bayram hediye ediyor. Yeme, içme, gülüp oynama günleridir bayramlar.

Ayrıca bayramın makbul olmasının bir nedeni de sevinçlerin fazlaca paylaşılması ve insanların birbirleriyle kucaklaşmasıdır.  

Anne, baba, evlat, akraba ve hatta komşu… Çember ne kadar geniş olursa ecri ve mutluluğu da o kadar büyük oluyor.

Bayramların birleştirici ve kaynaştırıcı yönü sosyal barışı, birlik ve beraberliği de beraberinde getiriyor tabii. Bayram namazları mesela… Koca bir mahalle ya da köy ahalisi o gün sabah bir araya geliyor ve namaz kılıp bayramlaşıyor. İhtiyaç sahiplerine yardım ediliyor, çocuklar hediyelerle sevindiriliyor, hastaların ziyaretine gidiliyor, kabirler ziyaret ediliyor…

Bayramın en önemli hususiyetlerinden biri de küslerin barıştırılmasıdır hiç şüphesiz. Barışmak için ilk hamleyi yapana çok fazla sevap hediye ediliyor ki, üç günden fazla küs kalınmasın.

Hatta küsleri barıştırmak için yalan söylemeye bile cevaz veriyor din.

Bir araya gelmeden eşin dostun halini hatırını sormak mümkün mü? Uzaktan uzağa fakir fukaranın yardımına koşulur mu? Başını okşamadan çocuklar sevindirilir mi?  Dolayısıyla bayramların sosyal barışın tesisinde çimento görevi gördüğünü söylemek mümkün.

Bayramların ekonomik katkısı zaten saymakla bitmez. Zekât, sadaka ve hediye gibi parayla yapılan şeyler başlı başına birer sermaye transferidir.  Ayrıca, ziyaretler esnasında ulaşımdan tutun da konaklamaya kadar birçok sektör harekete geçiyor. Hayvancılık sektörü ciddi satışlar yapıyor. İdrak ettiğimiz şu kurban bayramında 8 milyar liralık kurbanlık hayvan satışı gerçekleştirildiği ifade edildi. Tatlıcı dükkânları, kafeler dolup taşıyor.

Bayramların en önemli yanı insani yanıdır. İnsanlık ise sevgi demektir. Birbirimizi sevmemizi sağlar bayramlar. Bayramlarda kusur aranmaz. Aransa dahi görünmez. Kişiler birbirlerini daha bir sempatik bulur ve empati yapmaları kolaylaşır.

Türkiye’nin empatiye oldukça fazla ihtiyacı var. Toplum gerildi. Bu bayram, gerginliklerin azaldığı, empati yapma alışkanlığının kalıcılaştığı bir bayram olsun.

 

 

 

BizGençler