Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

BEDELLİ askerlerin Erdoğan’dan bir talebi var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018/8. Dönem Uzman Erbaş Komando Temel Kursiyerleri Bröve Takma Töreni’nde komandolara motive edici bir konuşma yaptı.

“Mehmetçik” adının Muhammed demek olduğunu bildirdi ve “Peygamber Ocağı” diye tanımlanan askerliğin saygınlığına vurgu yaptı.

“Şahadet” makamının en ulvi makam olduğunun altını çizen Erdoğan, komando eğitimi almış uzman erbaş olan bu vatan evlatları gibi onların ailelerini de tebrik etti.

Eğitimini tamamlayıp birliklerine oradan da teröristlerle mücadele etmek üzere dağları kendilerine mekan edip teröristi saklandığı inine kadar takip edecek olan bu gençlere yapılabilecek en güzel konuşmaydı Erdoğan’ın konuşması.

Ne zaman ki, “BEDELLİ” konusuna girdi, o harika konuşmanın rengi değiştiği gibi tadı da kaçtı!

Erdoğan’ın o malûm  kıyas etme huyu depreşti ve “ötekileştirme” politikasının bir örneğini de orada verdi.

Erdoğan, BEDELLİ askerlerle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bedelli askerlikle bu süreci geçirmeyenler çok büyük kayıpta olduklarını bilmelidirler. Yığılmaları önlemek için bunları uygulamaya ihtiyaç vardır. Bizim çocukluğumuzda mazeretsiz yere askerliğini yapmayanlar adam yerine konmaz, toplumdan dışlanırlardı. Asker kaçakları hain görülür, diğer suçlulardan daha farklı davranışlar görürlerdi."

Yığılma gençlerin meselesi değildi, bunu böyle bilmek lazım bir kere. Türk Silahlı kuvvetleri (TSK) “profesyonel ordu” uygulamasına geçti ve zaten var olan yığılma daha da büyüdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Cumhurbaşkanından erata kadar herkesin üzerine düşen görevi layıkıyla yapması” gerektiğine işaret etti.

Erdoğan, cumhurbaşkanı olarak kendisine düşen görevi layıkıyla yaptı ve BEDELLİ askerliği çıkardı. Fakat, Milli Savunma Bakanlığı, 21 gün eğitim şartı koydu ve her şeyi bozdu!

BEDELLİ askerlerin birinci celp dönemi eğitimlerini tamamlayıp döndü. Derme çatma kışlalarda, aldıkları askerlikle alakası olamayan eğitim süresinde kimi hasta oldu, kimi sakatlandı. İşini ve geçim kapısını kaybedenlerin sayısı tahminlerin çok ötesinde! Zaman ve paranın çok önemli olduğu böyle bir dönemde “eğitim” diye  ısrarcı olmanın kime faydası var ki?

Gençler, Erdoğan’ın bu “eğitim” meselesini incelemesini ve bu yanlış uygulamayı kaldırmasını talep ediyorlar.

Gençler bu konuda yerden göğe kadar haklılar. Yığılmaları önlemek için çıkarılan “BEDELLİ”, bu “eğitim” şartından dolayı maksadından uzaklaştı. Doğru olan, BEDELİ alıp TEZKERE’yi vermektir. BEDELLİ askerliğin anlamı da odur zaten!

  

 

BizGençler