Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

BEDELLİ askerlik bekleyen gençlerin hakkını verin; yoksa size unutamayacağınız bir ders vermeye hazırlanıyorlar!

Askerlik çağı gelince “hah” diye silahaltına alınmaz bizim gençlerimiz. Beklemeleri lazım. Üniversiteyi bitiren ya da belli bir yaşa gelen genç ne kadar bekler ki? İşini kuruyor ya da bir şirkette iş bulup çalışmaya başlıyor. Derken evleniyor ve çoluk çocuğa karışıyor. Sorumlulukları artınca aklına, “BEDELLİ askerlik yapayım da bari o aradan çıksın” fikri geliyor ama geçmişte iki defa çıkan BEDELLİ askerlik, ne hikmetse bu defa çıkmadı.

 

BEDELLİ bekleyen gençler, Türkiye’nin en büyük sosyal medya grubuna sahipler. Platformları dahi var. Sayıları da bir milyona yaklaştı. Aileleriyle birlikte 4-5 milyonla ifade edilen bir sayıya ulaştılar. Bu gençler hükümet yetkililerine seslerini duyurabilmek için her yolu denediler. Yazdılar, çizdiler, mail attılar, telgraf çektiler. Siyasetçilerin ve yakınlarından dahi ricacı oldular. Gazetecileri araya soktular. Hiçbir çabaları sonuç vermedi. 

Hani derler ya, “Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner” diye. O gün geldi ve hesap döndü! Düne kadar kapı kapı dolaşıp “BEDELLİ askerlik taleplerini” dillendiren gençler, platformlarına çekilip çekirdek çitlemeye başladılar. Görüştüğüm gençler çok net konuştular ve “Gitmeyeceğiz” dediler. “Siyasetçilerin ayağına gitmeyeceğiz. Kapımız açık. Bizimle ittifak yapmak isteyenler bize gelsin” şeklinde konuştular ve oylarını, BEDELLİ askerliği çıkarana vereceklerinin altını çizdiler.

“Bizi çok yordular, çok üzdüler” diyen gençler “Biz onları üzmeyiz. Versinler BEDELLİ’yi, alsınlar oyu” deyip çekirdek çitlemeye devam ettiler.

Önceki seçimlerde Ak Parti’ye oy veren gençler ise şöyle konuştular: “Partimize oy vermek istiyoruz ama önce BEDELLİ. BEDELLİ askerliği versinler, oyumuzu alsınlar!”

BEDELLİ askerlik daha önce 2011 ve 2014 yıllarında da iki kez çıkarılmış ve böylelikle yığılmalar önlenmişti. Ayrıca 2011’de kişi başına 30 bin lira, 2104 yılında ise 18 bin lira tahsil edilmiş ve Hazine’ye önemli bir katkı sağlanmıştı.

BizGençler