Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

BEDELLİ askerlik ve Hükümet’in haklılığı

“Yiğidi öldür ama hakkını yeme” denir ya; Hükümet’in “BEDELLİ askerlik” konusunda da hakkını yememek lazım. Neden öyle diyorum; anlatayım.

Hükümet, “Fırat Kalkanı Harekâtı”nı başlattığı dönemde hazırlıksızdı. Aceleye geldi ve harekâtı hemen başlatmaya mecbur kaldı.

“Zeytin Dalı Harekâtı”nın ise öyle olmadığını görüyoruz. Ak Parti İktidarı ve Genelkurmay günlerce, haftalarca bu operasyonu konuşmuş. Harekâtın sadece askeri değil, siyasi ve iktisadi ayağını da planlamış. Diplomatik ilişkilerini kurmuş. Vakti gelince de düğmeye basmış.

Bunu şunu için söylüyorum: Kabine üyeleri “Gündemimizde bedelli askerlik yok” derken, bu günleri hesap ettikleri için diyorlarmış. Pek de haksız değillermiş yani. Gündemde harekât varken,  BEDELLİ askerlik meselesini konuşmak siyaseten doğru olmazdı. Kabul etmek lazım ki, mantığı da yok bunun.

Fakat Afrin Operasyonu biter bitmez Hükümet’ten BEDELLİ askerlik hakkınızı talep edin. Böyle davranmanız en doğru olanıdır ve o gün Hükümet’in de sizin bu talebinizi karşılaması görevi olur.

Zaten İyi Parti ve Büyük Birlik Partisi (BBP) tavrını ortaya koydu. Her iki parti de BEDELLİ askerliğin çıkması yönünde açıklamalar yaptı. CHP açıktan destek vermediyse de olumsuz tavır takınacağı yönünde herhangi bir söz ve davranış sergilemedi. Ak Parti’nin karşı çıkmasını gerektiren hiçbir yanı yok BEDELLİ askerliğin. Aksine hem finans hem de siyasi bakımdan faydası olacaktır.

BEDELLİ askerlik bekleyen gençlere tavsiyem şudur: Hakkınızı istemenizin hiç mahzuru yok. İsteyin. Ancak Zeytin Dalı Harekâtı (inşallah başarıyla ve can kaybı olmadan) sonuçlanıncaya kadar bekleyin. Bu da sizin şansınız! Vaki olanda hayır vardır.  

BizGençler