Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

BEDELLİ bekleyen gençler, bu muameleyi hak etmiyorlar!

Bazen dikkatimizden öyle önemli fırsatlar kaçar ki, balığın büyüklüğünü kaçtıktan sonra anlarız.

İletişim çağında yaşıyoruz. İletişim aracını iyi kullananları motive etmemiz, onları daha verimli mecralara yönlendirmemiz lazım değil mi? Maalesef, burada da çok büyük bir balık kaçtı, kaçmak üzere!..

BEDELLİ bekleyen gençlerden bahsediyorum…

Mevcutları 1 milyonu bulan bu gençler, sosyal medyada organize oldular ve teknolojinin kendilerine sunduğu imkânları değerlendirip ilgili makamlara ve tabii kamuoyuna seslerini duyurmaya çalıştılar. Sağır sultan hariç, herkese duyurdular da…

Teknolojiyi kullanmaları…

Kısa sürede çok büyük bir organizasyon haline gelmeleri…

Talep çizgilerinin dışına çıkmamaları…

Asla taşkınlık yapmamaları…

Vakarlı davranmaları…

Kamuoyuna ve gündemin hassasiyetine saygılı davranmaları…

Takdire şayandı

Buna rağmen cezalandırıldılar adeta.

TSK, profesyonel orduya geçeli seneler oldu. Terörle mücadeleyi bu profesyonel askerlerle sürdürüyor…

Silahaltına aldığı kısa süreli gençleri de geri hizmetlerde değerlendiriyor…

Sayıları 1 milyonu bulan bu gençler, iki seneye yakın süredir durumlarını anlatmaya çalışıyorlar. Şartlarını paylaşıyorlar.

Onların sesine kulak veren Başbakan Binali Yıldırım, “Gençler haklı” dedi veBEDELLİ askerliğe olumlu baktıklarını söyledi… Hatta BEDELLİ’den gelen para ile savunma sanayini güçlendirmenin mümkün olduğuna vurgu yaptı.

Gençler sevindi tabii. Yüzleri güldü. Birbirlerini tebrik edip, sevinçlerini paylaşmak için ailelerine koştular.

Ertesi gün Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal’ın “BEDELLİ askerlik gündemimizde yok” demesiyle birlikte, sevinçleri kursaklarında kaldı! 2017 Anayasa Referandumunda gençlere söz verilmiş ve “Sandık kalkar kalkmaz BEDELLİ askerlik kararı çıkacak” denmişti ama ne hikmetse, sandıkla birlikte o söz de rafa kalkmıştı. Gençler aynı şeyi bir daha yaşayacaklarına ihtimal dahi vermiyorlardı. Ne de olsa ”Reis” vardı ve “Reis” bu meseleyi çözerdi.

Ertesi gün “Reis” de “Yok” demesin mi? Gençler şok oldu!..

Hâlbuki bu gençlere ödül verilse yeriydi. Çağın tüm araçlarını kullanma yetenekleri vardı. Organize olabiliyorlardı. İşlerini kurmuş Maliye’ye vergi, SGK’ya prim ödüyorlardı. Hasılıkelam ülkenin kalkınmasına katkı veriyorlardı!

Onlar ödülden vazgeçmişlerdi ama “oy kaybederiz” kaygısıyla kendilerini şoktan şoka sokan sürprizleri de hak etmiyorlardı, doğrusu.

İki ay sonra seçim var. Kim gelirse gelsin, BEDELLİ askerliği çıkaracaktır ama gençler kendilerine reva görülen muameleyi unutmayacaklardır.

Bu balık çok büyük bir balık… Kaçıran saçını başını yolsa da para etmez!

Bugün Külliye’de Ekonomi Zirvesi var. Hatırlatayım, dedim. Son fırsat olabilir…

 

 

BizGençler