Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

BEDELLİ'ye 21 gün masraf yerine, Ünye ve Elmalı'ya yardım edin

Hani bazen “akıl tutulması” ya da “basiret bağlanması” gibi durumlar yaşanır. Türkiye bugünlerde her ikisini birden yaşıyor.

Bedelli askerlik konusunda öyle bir karar aldı ki, beraberinde onlarca problem getiren bir karar oldu bu 21 gün eğitim kararı!

“BEDELİ alıp tezkereyi verme”nin dayanılmaz kolaylığını bir kenara bırakıp beraberinde 10’larca problem getiren 21 gün uygulamasından haberleri olsa Guinness Rekorlar Kitabı’na koyarlar. Bu kadar yanlışı aynı anda yaşayan bir yönetim olamaz çünkü!..

Farzımuhal 500 bin genç BEDELLİ askerlik için müracaat etti, diyelim. Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri koordineli bir çalışma içine girecekler ve bu gençlerin hangi kışlada, hangi tarihte eğitim alacaklarını kararlaştıracaklar. Bu kadar genç “hah” deyince silahaltına, (pardon) eğitim salonuna alınmaz ki!.. Onun da planlanması lazım. Altı ay sonra mı gelir, bir sene sonra mı Allah kerim? Hasılıkelam gençler, BEDELLİ askerliği tercih etmesinden dolayı pişmanlık yaşayacağa benziyor. Paralarıyla rezil olacaklar yani!

TSK rahat etse bari ama o da mümkün değil. O kadar gence ders anlatmak için eğitmen subayları eğitimin verileceği kışlalara çağırması demektir ki, bu da o subayların da düzeninin bozulacağı anlamına geliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, günlerdir tadsarruftan söz ediyor. Kamu harcamalarını kısacaklarına vurgu yapıyor. Uzmanlar, "kemer sıkmanın vakti geldi" diye açıklama yapıyorlar. 

Paranın bu kadar önemli olduğu bir dönemde 500 bin gencin kışlaya gitmesi, 21 gün eğitim alması ve dönüşü neresinden bakarsanız bakın 1 milyar lira demektir. Bu para boşa atılacağına, bir yaraya merhem edilse iyi olmaz mı? Ordu’nun Ünye, Antalya’nın Elmalı halkı selden mağdur oldu. O bölgelere yardım edilirse, 1 milyar lira bir işe yaramış olur.

Gençlere acımıyorsanız, paraya acıyın!...

BizGençler