Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

BEDELLİ’ye verdiğiniz kredi sözünü tutun!

Bedelli askerlik uygulamasında problem bitmiyor! En büyük problem “21 gün eğitim”di, öylece duruyor. Kime ne faydası var da 21 gün kışla eğitimi konuldu, hâlâ anlaşılamadı! Mantıklı bir açıklama yapan da olmadı!

Ya kredi konusuna ne demeli?

Bedelli askerlik yasasının çıktığı gün “Bedelli askerlik için özel kredi çıkaracağız” diye açıklama yapan kamu bankalarının hepsi toz oldu.

Bankalar “bedelli askerlik” için kredi vermiyor değil, veriyorlar da ihtiyaç kredisi neyse, bedelli askerlik kredisi de o! Bir özelliği yok yani!

Bankalar, 48 aya kadar verdikleri kredi için ücretli çalışandan gelir belgesi,  işyeri sahibi olanlardan ise vergi levhası istiyorlar. 9 aylık maaş bordosu getirene kredi açıyorlar. 3 aylık bordo isteyen bankalar ise bir de teminat istiyorlar!

Bu gençlerin hepsi sigortalı çalışmıyor ki? Bakaya ve asker kaçağı oldukları için kimi kaçak çalıştı, kimi kayıt dışı iş yaptı!

Nereden bulacak şimdi bordo ya da teminatı?!.

Devletin devletliğini göstermesi ve bu gençlere kredi vermeyi kolaylaştırması lazım… Erdoğan, kamu bankalarına bir talimat verse, anında çözülür bu iş.

Bu gençler, eğitim dönüşü son kuruşuna kadar öderler borçlarını.

Devlet hiç olmazsa kredi konusunda yardımcı olsun onlara!..

 

BizGençler