Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Beş maddede “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”

Türk toplumu 15 Temmuz 2016 akşamından beri sayısız destan yazdı ve 7 Ağustos Pazar günü bu destanları Yenikapı Meydanı’nda gerçekleştirdiği “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” ile taçlandırdı. Bu arada siyasetçilere hatırlarından hiç çıkaramayacakları okkalı mesajlar da verdi.

 

1)      Türk toplumu ne Fetö ne de başka bir örgüte pabuç bırakmayacağını ve de itibar etmeyeceğini açık ve net bir şekilde gösterdi.

2)      Fetullah Gülen, Türk insanının din ve dindarlara duyduğu saygı ve sempatiyi sonuna kadar sömürdü. Tolum bundan sonra dini temaları işleyen her grup ve cemaate mesafeli duracaktır. Hele siyasi organizasyonlara fazlasıyla mesafe koyacaktır.

3)      Türk milletinin din duygularını suiistimal eden Fetullah Gülen örgütünün ordu başta olmak üzere devletin tüm organlarına sızdığı ve her işlerini din için yaptıklarını belirterek vatandaşı yanılttığı ortaya çıkmış oldu. Anlaşılıyor ki, kendilerine gösterilen hoşgörü ve güven onları fazlasıyla cesaretlendirmiş ve senelerce kılcal damarlara sızmalarına imkân sağlamış.

4)      Türk toplumu kendisini aldatan kişi ve grupları, onlara sempati duydukları günlerde nasıl can-u gönülden kucaklıyorsa, aldatıldığını öğrendiğinde de oldukça acımasız davranabiliyor. Anında idamlarını isteyebiliyor mesela. Vatandaşın oy ya da güvenini kazanmak isteyenlerin ya da kazananların, bundan sonra toplumun bu özelliğini de dikkate alması gerekmektedir.

5)      Türk toplumu ibadette de, hayatında da, sosyal dünyasında da orta yolu tercih eden bir toplumdur. Fazla iş yüklenildiği takdirde yükü atıveriyor. Özel hayatına fazla müdahale edildiğinde öfkeleniyor. “Din” ve “Laiklik” konusunda uçlara doğru çekildiğinde, çekilmenin şiddeti ile doğru orantılı olarak geriliyor. Bir müddet sabrediyor belki bu çekilmelere ama üzerine fazla gelindiğini hissettiği an bağları koparıyor.

 

Miting alanında verilen bu mesajların siyasetçiler tarafından dikkate alınması hem toplum için hem de siyasilerin kendileri için faydalı olduğu açıktır. 

BizGençler