Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Biz neden düşmanız?!!

Zeytin Dalı Harekâtı, bu bölge insanının şaşkınlığını bir kere daha tescilledi! Türk – Kürt halkı bin senedir birlikte yaşamış iki millet değil mi? Aynı din, aynı kültür, aynı gelenekten gelen bu insanlar; birbirlerine akraba olmuş, birlikte iş ortaklığı kurmuş ve köylerde, şehirlerde birlikte yaşıyorlar.  Et ve tırnak haline gelmişler ama birbirlerine güvenmiyorlar! Ta okyanus ötesinden gelenlere bel bağlıyorlar ama birbirlerine yakın durmaktan çekiniyorlar! Ne acı bir şey!

Yakın zamandan bir örnek vereyim size de daha iyi anlaşılsın ne demek istediğim: Kuzey Irak Kürt Yönetimi “Bağımsızlık Referandumu” yaptı değil mi? Tam özgürlüklerini ilan etmeye hazırlanıyordu ki, o güne kadar kendilerine destek olan ABD birden kayboluverdi ve Peşmege kabak gibi ortada kaldı. Bağdat Yönetimi de bunu fırsat bilip Mesut Barzani liderliğindeki Peşmergelerin kolun kanadını kırıp bir köşeye atıverdi!..

Bu söylediğim Irak’ta olanıydı; çok yeni ve hepimizin hatırında. Bir de Suriye’deki Kürtlerin durumu var. Zeytin Dalı Harekâtı da Suriye’deki Kürtlerin başına gelenlere ayna oldu.

Zeytin Dalı Harekâtı başlar başlamaz PYD/YPG’ninmüttefik bellediği Rusya “ABD, YPG’yi silahlandırarak Türkleri kızdırdı” dedi ve sahadan çekildi! PYD, Rusya’yı  “düşman” ilân etti ama iş işten geçmişti; TSK da Suriye’ye girip YPG/PKK’yı vurmaya başladı. Amerika açıklama üstüne açıklama yapıyor ama açıklamalarının hepsi muğlak, hepsi lastikli; nereye çeksen oraya sünen cinsi!

 

Çayın taşıyla çayın kuşunu vurmak!

 

ABD ve Rusya’nın kendilerine göre hesapları var elbette ki. Bu iş burada kalacağını sanan, yanılıyor. Yarın başka bir zamanda, başka bir yerden hiçbir şey olmamış gibi çıkıp geleceklerdir mutlaka!

Zira Amerika ve Rusya’nın “böl yönet” taktiği ve “çayın taşıla çayın kuşunu vurma” fikri yeni değil ki. Ta İngiliz Lawrence kadar gider. Önce Osmanlı İmparatorluğu’nu böldüler.  Arap bir yere gitti, Bulgar başka bir yere. Rum bir yere gitti Ermeni başka bir yere. Daha sonra da Türk bir yere gitti, Kürt başka bir yere!  

Bölge ne kadar bölündüyse o kadar güçsüzleşti. İngiliz ve Amerikalı bu bölgeyi bölerken “sizi bölüp güçsüzleştireceğiz” demedi tabii. “Özgürlük” dedi. “Demokrasi” dedi. “Arap Baharı” dedi. “İttifak” dedi. Ne yazık ki, başlattıkları her uygulama kan kaybına neden oldu.

Hadi onlar kötü niyetliler! Kendi çıkarlarını düşünüyorlar! Bu bölgenin petrolünü ve doğalgazını kontrol etmek istiyorlar! Bölgenin insanı neden alet oluyor onlara?

Cevabı gayet basit: Fitne! Önce bölgenin insanları birbirine “düşman” edilmiş, o fitne tohumu insanlar arasına yayıldıktan sonra da topraklarını ellerinden almak zor olmamış! Türk Kürt’e nasıl düşmanca duygu besliyorsa, Kürt de Türk’e aynı duyguyu besliyor. Türk tarafında siyaset yapan “Kürtler düşman” diyor ve oyları topluyor; Kürt tarafında siyaset yapan da “Türkler düşman” diyor ve oyları topluyor. Hiçbirisi de “Yahu biz neden düşmanız” diye sormuyor! Daha da fenası biri yanılıp şaşıp soracak olsa, anında "hain" ilan ediliyor! Alevi – Sünni için de böyle bu; laik – dindar için de böyle!...

 

 

BizGençler