Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Böyle bir kitabı yazarsa Aşut yazardı, yazmış

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut’u 10 senedir tanırım. Takdir ettiğim bir insandır. Misyon ve vizyon sahibidir. En beğendiğim yanlarından biri ise üzerine güneş doğurmamasıdır. Kendi zamanını uykuya vermek yerine uyku zamanını kendine alıp değerlendirir.

Fiberglas üretimi yapan firması Asut Fibertglass, birçok başarılı projeye imza atmış ve uluslararası ödül kazanmıştır. Bütün bu başarıların altında Şerafettin Aşut’un ekip çalışmasına yatkınlığı ve insan kaynaklarına verdiği değer yatmaktadır.

Şerafettin Aşut’un 2013 yılında yazdığı “Önce İnsan Sonra Ekonomi – Hayat Bir Dayanışmadır” kitabını bir solukta okumuştum. Şimdi bir kitap daha yazdı. Adı “21. Yüzyılla Büyük Yüzleşme” olan bu kitap da aynı tat ve lezzette. Bir iş adamı, “Önce İnsan” diyorsa; o iş adamı akıllı iş adamıdır. Ki, Şerafettin Aşut akıllı olduğunu birçok kez ispatlamış olmasına rağmen bu kitabı kaleme almakla bir kere daha ispatladı.

Yeni kitabın adı her ne kadar “21. Yüzyılla Büyük Yüzleşme” ise de birinci kitabın yeni bilgilerle zenginleştirilmiş halidir. “Önce İnsan Sonra Ekonomi - 2” yani.

 

Endüstri 4.0 Devrimi

 

Araştırmacı bir ruha sahip olan Aşut’un bir hasleti de yeniliği açık olmasıdır. 

Yeni yüzyılın en önemli ekonomik meselesi, elbette ki “Endüstri 4.0” meselesidir. Her ne kadar ekonomi alanında bir devrim ise de dünyanın sosyal ve siyasi hayatını kökten değiştirmeye namzet bir devrimdir “Endüstri 4.0” devrimi. Aşut, ikinci kitabında “Endüstri 4.0”ün işte bu yanına dikkat çekiyor ve göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Aşut, yerden göğe haklı. “Endüstri 4.0”ün öncekilerden önemli bir farkı var ve o fark asla göz ardı edilemeyecek bir özellik çünkü. Onu farkı ıskalayan ülke ve firmalar; rekabetten düştükleri gibi açlığa da mahkûm ederler kendilerini ve sorumlu oldukları kişileri.  

Buharın bulunmasıyla başlayan Endüstri 1.0 Devrimi, elektriğin bulunmasıyla başlayan Endüstri 2.0 Devrimi ve teknolojinin hayatımıza girmesiyle başlayan Endüstri 3.0 Devrimi de insanoğluna yardımcı olarak gelişmiş endüstrilerdi. Endüstri 4.0 Devrimi ise insanın yerine geçiyor. İnsan kadar zeki robotlar devreye giriyor bu dönemde ve sürek çok hızlı işliyor. Birbiriyle haberleşen sayısız fabrika entegre şekilde faaliyet gösterebilecekler bundan sonra. Sürücüsü olmayan hava ve deniz araçları test ediliyor. Karada olanlar devreye girdi bile. “Sürücüsü olmayan araç” fikri bir sene öncesine kadar kabul edilebilecek bir şey değildi ama oldu; Amerika ve Avrupa şehirlerinde test sürüşleri başladı.

 

Mersin markadır ve metropol olmalıdır

 

Şerafettin Aşut’un “21. Yüzyılla Büyük Yüzleşme” kitabının zamanlaması da çok isabetli. Bundan sonra konuşulması, tartışılması ve strateji oluşturulması gereken konulara ışık tutuyor. Türkiye ekonomisine yön verenlere kılavuzluk yapacak özelliğe sahip bir rehber kitap bu kitap. Türkiye’nin katma değeri yüksek ürün üretmesi için kafa yoran ve yol gösteren Şerafettin Aşut’utebrik ederim.

Şerafettin Aşut, Mersin aşığı bir insan. Yazımın en başında üzerine güneş doğurmadığını ifade etmiştim. Bilhassa temas ettim o konuya. Şerafettin Aşut, mesai saati başlayıncaya kadar kendi şirketinin işini yapıyor ve başkaları işine giderken O sosyal sorumluluk projeleriyle uğraşmaya başlıyor.

MTSO sadece ekonomik meselelerde proje üreten bir kurum değildir. Sosyal alanda sayısız projesi vardır. Mersin Organize Sanayi Bölgesi zaten MTSO kontrolünde ama MTSO’nun Teknokent’e katkısı oldukça fazladır.

Şerafettin Aşut bu kitabında marka kent olan Mersin’in global potansiyeline de temas etmiş ve Mersin’in metropol kent olması gerektiği üzerinde ısrarla durmuş. Kitabın birçok yerinde “Türkiye ekonomisinin yeni Marmara bölgelerine ihtiyaç duyduğu”na vurgu yapıp bu ihtiyacı Mersin merkezli Çukurova’nın karşılayabileceğinin altını çizmiş.

 

Türkiye’nin Aşut’a ihtiyacı var

 

MTSO seçimleri yakın. Aşut, aday olmayacağını açıklamış. Kendi ailesine ve işlerine vakit ayırmak isteyebilir. Ancak, Şerafettin Aşut’a Mersin’in ihtiyacı var. Onun gibi çalışkan ve üretken insanı bulmak zordur. Hele hele vaktinin çoğunu sosyal sosyal projelere ayıranı bulmak daha da zordur. Aşut’a Mersin kadar Türkiye’nin de ihtiyacı vardır.

Aşut’un ikna edilip hizmetlerine devam etmesinin ağlanması lazım. Mersin iş dünyasının bunu yapacağını ümit ediyorum. 

BizGençler