Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

BU DA GEÇER; MORALİNİZİ BOZMAYIN

Son günlerde yaşanan terör olayları birçok ocağa ateş düşürdü.  Toplumun yüreği sızlıyor. Karamsarlığa düşenler oldu.

 

Kendini devlet sananların sayısı arttı. Bazı densizler kafalarına göre kural koymaya başladılar. Giyim tarzını beğenmeyip otobüsteki genç kızı tekmeleyen, parkta yürüyüşe çıkan kadını tartaklayan kendini bilmezlerin türemesi insanları tedirgin etti.

Reina katliamı ve Diyanet gibi resmi organların yılbaşı için yaptıkları açıklamalar, “Yaşam tarzı” tartışmaları alevlendirdi. Gündem yeniden “toplum ikiye bölünüyor” endişesiyle çalkalandı.

Sosyal medyadaki mesajların saldırgan bir hâl alması ve seviye düşüklüğü insanları sindirdi.

Sap ile samanın karıştığı bir dönemden geçiyoruz yani.

Barbar ve alçakların yaptığı eylemler, sarf ettikleri sözler 80 milyonun ruh halini etkiledi. Toplum travma yaşıyor.

Teröristin hedefi de bu değil mi zaten?

Korkmayın. Teröre prim vermeyin. Elbette ki tedbirli olun ama günlük hayatınızdan taviz vermeyin; bildiğiniz gibi yaşayın.

Bu ülke ne teröre pabuç bırakır, ne de kendini bir şey sanan çakallara!

Türk toplumu malum, dini değerlerine bağlı bir toplumdur ancak onun bu dindarlığı “Allahtan korkmak, Peygambere uymak, kul hakkı yememek” düsturuyla sınırlıdır. Türkiye’de yaşayan dindar insan mütedeyyindir. Silahla cihat etmeyi devlete, dil ile cihadı din adamlarına bırakan bir cihat kültürüne sahiptir. Mısır, İran, Irak, ve Suriye halkı gibi kendini devletin yerine koyup silahlı cihada kalkışan halk yoktur Türkiye’de. Türk toplumu  “kalp ile cihadı” seçmiştir kendisine. Düşmanına elbette buğzeder ama sadece kalp ile yerine getirir bu buğzunu.

Türkiye’deki laikliği “Din ile devlet işinin bir birinden ayrılması” şeklinde anlayan halk, laikliği “dindarlara yaşama hakkı tanımama” şeklinde algılayan ve eline fırsat geçtiğinde böyle uygulayan gerzeklere sempati göstermemiştir.

Bu ülke dindarlarla laiklerin, Alevilerle Sünnilerin, Süryanilerle Hristiyanların, Yahudilerle Mevlevilerin, Kürtlerle Türklerin birlikte yaşadıkları bir ülkedir ve bin senedir pekiştirdiği bu hayat tarzını bundan sonra da devam ettirecektir.

Türkiye coğrafyasında yaşayan 80 milyon insan ne hükümetin “Bütün terör örgütleri bir araya geldi ülkemizi yıkmak, birlik ve dirliğimizi bozmak için çalışıyorlar” demesine kulak asar, ne de teröristin kuru gürültüsüne pabuç bırakır.  

Türk toplumu Osmanlı Döneminde de eğleniyordu Cumhuriyet Döneminde de eğleniyor. Osmanlı Döneminde de ibadet yapıyordu şimdi de yapıyor. O dönemde de gayrimüslim vardı bu topraklar üzerinde şimdi de var. Osmanlı Dönemi’nde “Patrona Halil” İsyanı yaşandı. Cumhuriyet Dönemi’nde 15 Temmuz Darbe Girişimi.

Türk toplumu bunların hepsinin üstesinden gelecek sağduyu ve kültür birikimine sahiptir.

Bu tür olaylar toplumun huzurunu bozmaz değil bozar elbette ki ama hepsi o kadar. Bugünler de geçecektir. Belki biraz tedirginliğe sebep olacak ve insanları endişeye sevk edecektir ama sonunda sükûnete kavuşacaktır; hiç endişeniz olmasın.

 

 

BizGençler