Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Bu uygulama çiftçinin yüzünü güldürür

Dünya nüfusu artıyor. Dolayısıyla gıdaya duyulan ihtiyaç da artıyor. Buna karşılık tarım arazileri her geçen gün azalıyor! Buna bir de çiftçilerin sahip oldukları arazileri konuta açıp tarımı bırakmaları ilave edilince, dünyanın içinde bulunduğu açlık tehdidi de büyüdükçe büyüyor ve riske dönüşüyor.

Türkiye için de durum üç aşağı beş yukarı aynı. Tarım arazileri konuta açılıyor ve çiftçi, tarım sektöründen çekiliyor. Hâl böyle olunca da Türkiye bakliyattan ete, samandan bademe birçok tarım ürününü ithal eder duruma düştü.

Bu riski bertaraf etmenin tek bir yolu var; o da, verimliliği artırmak! Verimlilik artsın ki, cebi para gören köylü tekrar tarıma dönsün.

Verimliliği artırmak “hah” deyince oluverecek bir şey değil ki, iktidar “hah” desin ve verimlilik artsın!. Uzun vadeli strateji ister bir kere. Seçim dönemlerinde köylüye teşvik vermek, kredi faizlerini sıfırlamak, bedava tohum ya da fide dağıtmak gibi palyatif tedbirlerle olmaz bu iş.

Verimi artırmak için maliyetleri aşağı çekmek ve işin içine teknolojiyi sokmak lazım.

 

TÜRKİYE EN PAHALI AKARYAKIT KULLANMA REKORTMENİ

 

Önce maliyetlere bir bakalım. Türkiye, “en pahalı akaryakıt kullanan ülke” rekorunu elinde bulunduruyor. Çiftçi de tabii. Dünyanın en pahalı mazotunu kullanan çiftçisi, Türk çiftçisidir!

Mazot öyle de tohum, ilaç, gübre farklı mı sanki? Onlar da çok pahalı!

Çiftçi, girdi fiyatlarının yüksek olmasından dolayı kaybediyor yani.

De…

Ya teknoloji? Teknoloji kullanıp telafi etse bari o açığı! Ama nerde? O taraf daha da kötü!

Traktör parkını örnek vereyim mesela. Türkiye’de 1 milyon 831 bin adetlik bir traktör parkı var. Bu traktörlerin 817 bini 25 yaş üzerinde. Yaşlı!

25 yaş üzeri traktör daha çok mazot yaktığı gibi arızası da çoktur. 25 yaş üzeri traktörün yıllık 12 bin TL, ekstra masrafı vardır. Ki, bu da ülke ekonomisine 9 milyar 400 milyon TL yük getiriyor! Biçerdöver ve diğer alet edevat için de geçerli bir durumdur bu.

Türkiye’de traktör kullanan kişilerin yüzde 72’sinin ehliyetsiz olduğunu da söyleyip kapatayım bu mevzuu.

 

TÜRKTRAKTÖR’ÜN SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

 

Alanında iyi bir yere gelmiş firmaların çevre, eğitim, sanat gibi alanlarda sosyal sorumluluk projelerine yatırım yaptıkları takdire şayan faaliyetlerdir. Bırakın sosyal alanı, kendi iştigal sahasında yatırım yapması da alkışı hak ediyor, bence.

TürkTraktör de o alkışı hak eden kuruluşlardan biri.

Çiftçiye eğitim veriyor. Traktör sürücülerini eğitmek için jandarma ve güvenlik güçleri ile işbirliği yapıyor. Köylü ile uzmanları belli merkezlerde buluşturuyor ve traktörü daha verimli kullanması hususunda eğitici bilgiler veriyor.

Bu sene devlet destekleri de artırıldı. Her sene ortalama 700 milyon TL olan mazot desteği bu sene 1 milyar 900 milyon TL’ye çıkarıldı. Başbakan Binali Yıldırım’ın “Bir depo mazot senden, bir depo mazot benden” sözü yerini buluyor yani.

Devlet, traktör satın alan çiftçiye destek veriyor; kullandığı kredinin 50 bin TL’lik kısmına yüzde 50, ikinci 50 bin TL kısmı için ise yüzde 25 faiz indirimi uyguluyordu. Şimdi bu miktarlar artırıldı ve 75 bin TL’ye çıkarıldı.

Devlet ve özel sektör işbirliği o İle ortaya çıkan teşviklere bakıp “Çiftçinin ve tüketicinin yüzü gülecek” diyebiliriz.

 

 

BizGençler