Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Bülent Eczacıbaşı’ndan “bir bilen” tavsiyeleri

Bülent Eczacıbaşı, 45 yıllık iş hayatını yazdı. Kitabın başlığı müthiş! Müthiş çünkü Bülent Eczacıbaşı tüm hayatını işine vermiş bir iş insanı. Dolayısıyla “İşim Gücüm Budur Benim” başlığı tam O’nu anlatıyor.

Yanlış anlaşılmasın; “tüm hayatını işine verdi” derken, “gece gündüz çalıştı, fabrikada sabahladı” demek istemiyorum. Ailesine ve bilgiye de zaman ayırdı.

Bülent Eczacıbaşı dünyadaki değişimi takip eden bir müteşebbistir ve daima her şeyin en kalitelisini yapmak istedi. Başka bir deyişle “O bir kalite tutkunudur.”

Üretimdeki “kalite”nin, çalışanın “kalitesi”yle doğru orantılı olduğunu çok genç yaşta öğrendi ve uyguladı. Babaları Nejat Eczacıbaşı da “kalite” bir insandı çünkü. Kimi tanıdıysa O’na “kalite” aşısı yapardı. Bülent Eczacıbaşı da o aşıdan nasibini alanlardandır.

Bülent Eczacıbaşı “kalite”yi yakalayabilmek için “Ar-Ge”ye önem verdi, inovatif düşündü ve teknolojik destek almayı asla ihmal etmedi.

Sadece iç pazara yönelik üretim yapmadı. Hedefinde daima dış pazar vardı ve devlerle rekabet etti. Devlerle rekabet de ister istemez kaliteli üretimi getirdi. O da yüksek standardı sağladı.

Eczacıbaşı Holding bir marka olmuşsa bu Bülent Eczacıbaşı’nın liderliğiyle oldu. Ekip kurmayı ve ekiple çalışmayı bilmesi, Eczacıbaşı Grubunun toplam kaliteyi yakalamasını sağladı.

Bülent Eczacıbaşı sosyal sorumluluk projelerinde de hep var oldu. Kültür, sanat ve spor bunların başında geliyor. Bülent Eczacıbaşı TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı da yaptı ve TÜSİAD O’nun başkanlığı döneminde hızlı bir kurumsallaşma yaşadı.

Bu söylediklerim bendenizin bir gazeteci gözüyle izlediği Bülent Eczacıbaşı. Bir de Eczacıbaşı’nın kendi tanıdığı Bülent Eczacıbaşı var, Ki, O, kendini “İşim Gücüm Budur Benim” başlığı altında topladığı kitapta anlattı. Bülent Eczacıbaşı’nın tanıtım toplantısına tatilde olduğum için katılamadım. Eczacıbaşı Topluluğu Medya İlişkileri Direktörü sevgili Cem Tanrıkılıcı, benim imzalı kitabımı ayırdı.

Kitaptan çok güzel bilgiler çıkacağından eminim. Bülent Eczacıbaşı hiçbir işini laf olsun diye yapmadı. “İşim Gücüm Budur Benim” kitabını da laf olsun diye yazmadığını biliyorum. En önemlisi de müteşebbisi bol olan Türkiye insanına yol haritası görevini üslendiği kesin. Bülent Eczacıbaşı, global dünyayı en iyi takip eden iş insanlarımızdan biriydi ve dünyanın yaşadığı değişimlere göre şekillendirdi şirketlerini. Bazılarını küçülttü, bazılarını büyüttü ama hepsini çağdaş gelişmelere göre yaptı.

Rahmetli Nejat Eczacıbaşı, bilgisini paylaşmaktan mutluluk duyan bir iş insanı idi. Bülent Eczacıbaşı’nın da o yolu takip edip çok faydalı bilgileri paylaşmış olduğu kanaatindeyim ve ona kavuşmak için sabırsızlanıyorum. Kitap elime geçer geçmez ben de sizlerle paylaşacağım.  

 

 

 

 

 

BizGençler