Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Büyükelçi’nin öldürülmesi iki ülke ilişkilerini nasıl etkiler?

24 Kasım 2015 günü Türkiye hava sahasını ihlal eden Rus uçağı Türk F-16’larınca düşürülmüş olması, Türkiye ile Rusya arasında soğuk rüzgarların esmesine neden olmuştu. Etkili kişilerin devreye girmesi, diplomatik temaslar ve en sonunda da Erdoğan ile Putin’in açıklamaları iki ülke arasındaki buzları eritmişti.

 

İki ülke yakınlaşması önce ticari ilişkilerde kendini gösterdi ve meyve - sebze ihracatındaki ambargo kaldırıldı.

Dün Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde bir polis memuru tarafından vurulan ve olay yerinde hayatını kaybeden Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov, daha o günlerde “Uçak hadisesinden önceki duruma belki bir buçuk, iki sene sonra geleceğiz ama başlamış olmak gayet iyi oldu” demişti.

Gerçekten iyi oldu ve iki ülke arasındaki dostluk ilişkileri 24 Kasım 2015 tarihinden daha ileri bir noktaya ulaşmıştı.

İki ülke Suriye’de ittifak içinde hareket etti. Rusya, Türkiye’nin “Şanghay İş Birliği” örgütüne alınması hususunda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi.

İttifak sadece iki ülke arasında kalmamış ve önemli bir örgütü de içine almaya varacak kadar genişlemişti.

Böyle bir dönemde Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından vuruldu.

Öldürülen kişinin büyükelçi olması tüm dünyada fazlasıyla yankı uyandırdı. Ki, üstüne üstlük fail polis!

Erdoğan ve Putin “Provokasyon” ifadesini kullandılar. Rusya olayın perde arkasını araştırmak maksadıyla Ankara’ya istihbarat elemanları göndermeyi teklif etti, Türkiye de bu teklifi kabul etti.

Bu gibi olaylar çok önceden tasarlanır ve öyle gerçekleştirilir. “Bu eylem Fetö eylemidir” diye geçiştirmek yerine araştırılması ve bir an önce aydınlatılması gerekmektedir.

Türkiye ve İran ile Rusya’nın ittifak yapması kimin işini zora sokar? Terör örgütlerinden hangileri böyle bir eylem yapar? Neden büyükelçi? Eylemin polis memuru tarafından yapılması kime ne mesaj veriyor? Ertesi gün Moskova'da gerçekleştirilecek olan Türkiye, İran ve Rusya dışişleri bakanları toplantısına bir mesaj mıydı? Bu ve buna benzer soruların derinlemesine cevabının aranması lazım.

Bu ittifak Türkiye’den çok Rusya’nın işine yaramıştı. Dolayısıyla Rusya’nın böyle bir olayda yer alması düşünülemez. Rusya’nın Suriye’ye girmesi ve Şam Yönetimi’ne destek vermesi ABD tarafından onay görmüştü. ABD – Rusya arasında zımni bir ittifak vardı yani. Dolayısıyla ABD ihtimali de zayıf ihtimaller arasında. Geriye kalanlara bakılırsa sonuca daha hızlı gidilir.

Bu olay Türkiye – Rusya ilişkilerini bozmak yerine güçlendirmesi de mümkün. Her şey bu krizin doğru yönetilmesine bağlı..

 

 

 

 

BizGençler