Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

CHP Kurultayı Akşener’in İyi Parti’sine yaradı

CHP’nin 36’ıncı Kurultayı bir kere daha gösterdi ki, bu parti miadını doldurdu. CHP’den ne iktidar adayı olur, ne de ana muhalefet partisi!

Evet, 790 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu yeniden CHP Genel Başkanı seçildi ama diğer aday Muharrem İnce de 447 delegenin oyunu aldı. Eğer Kemal Kılıçdaroğlu’nun delegeleri değil de dışarıdaki CHP’liler oy kullanmış olsaydı Muharrem İnce’nin oyları silip süpürmesi ve Genel Başkan Koltuğuna oturması işten bile değildi.

Nedenini tek cümleyle özetlemek gerekirse; şöyle demek mümkün: “Dünkü konuşmalar gösterdi ki, Kemal Kılıçdaroğlu’nda iktidar hırsı yok, Muharrem İnce ise tepeden tırnağa iktidar özlemi ile dolu.”

Aday adayı olduklarını açıklayan ama aday olacak imzayı toplayamayan Ümit Kocasakal ve Ömer Faruk Eminağaoğlu da Muharrem İnce’yi destekledi ki, bu da önümüzdeki günlerde CHP’de ciddi bir kırılmanın olacağının sinyalini veriyor. Hele Muharrem İnce’nin bugün yaptığı zehir zemberek açıklamalardan sonra bu kırılmanın kaçınılmaz olduğunu söylemek için siyaset bilimcisi olmak gerekmiyor!

CHP yöneticilerinin Kurultay öncesi “Biz demokrat bir partiyiz. Çok aday yarışa gireriz ve ertesi gün kazananla kol kola girip güç birliği yaparız” demeleri "fos" çıktı!

Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olan Muharrem İnce, kendisini dinleyenlerin üzerinde “Bu iş burada bitmedi” duygusunu uyandırdı. Hırsıyla, sözleriyle ve ideolojisiyle Kemal Kılıçdaroğlu CHP’sinin kalıplarına sığmayacağını gösterdi.

Yeni bir DSP doğabilir yani!

Kamuoyunda çok yaygın konuşulan bir Ak Parti duası var, biliyorsunuz; “Allah CHP’nin başından Kılıçdaroğlu’nu eksik etmesin” diye.

Bu duayı Ak Partililere mal ediyoruz ama İyi Parti’nin işine daha çok yarayacağını unutmayalım. CHP’den şikâyeti olanların Ak Parti’ye, Ak Parti’den rahatsız olanların ise CHP’ye gitmeleri imkânsız gibi bir şey fakat her iki memnuniyetsizin de güle oynaya İyi Parti’ye gitmesi mümkün.

İyi Parti zaten MHP’den kopup gelmişti ama Ak Parti ve CHP’den aldığı oylarla büyüyerek yoluna devam ediyor.

Meral Akşener, iktidar her ne kadar kendisini ciddiye almıyormuş gibi görünmeye çalışsa da çok güçlü bir muhalefet yaptığını dost düşman herkes kabul ediyor. Sarf ettiği gülle gibi sözlerin, İktidar kanadında gedikler açtığı yetmezmiş gibi Erdoğan’ın dizini titrettiği de ayrı bir gerçek!

Son söz: Bugünlerde herkes İyi Parti’nin değirmenine su taşıyor. Akşener gibi basiretli bir değirmenci o su ile çok un öğütür!  

BizGençler