Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Çiftleşme vakti gelen hayvanın adım sayısı artar

Sütaş geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile birlikte Tire Tesislerinin açılışını yaptı. Açılış öncesi sohbet ettiğimiz Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, hem kendi firmasını anlattı hem de sektörü hakkında bilgi verdi.

Bilgilerden biri de ineklerin adımlarını neden ölçtükleriyle ilgiliydi. Yılmaz, “Çiftleşme dönemleri geldiğinde ineklerin adım sayıları artar. Ölçerek öğreniyoruz ve ona göre tedbir alıyoruz” dedi.

Her ne iş olursa olsun, kişinin başarılı olması için yaptığı işi sevmesi gerekiyor. Hele bir de o şartı yerine getiren kişide tutku varsa o kişinin başarısı koca bir organizasyonu zirveye taşır.

Bu tarifin en canlı örneği Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’dır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı bir törenle açılışı gerçekleştirilen Tire Sütaş Tesisi gerçekten entegre bir tesisti.

 

Sütten kazandığını süte 

 

Her gün bin ton süt işleme kapasitesi var bir kere bu tesisin. 80 milyon lira yatırımla kuruldu ve tam kapasite çalışmaya başlamasıyla birlikte 850 kişiye istihdam imkânı sağlaması bekleniyor.

Muharrem Yılmaz ve ailesi 41 yıldır sütten kazandığını süte yatıran bir grup. Muharrem Yılmaz, Karacabey ve Aksaray tesisleri ile birlikte bugüne kadar gerçekleştirdikleri yatırım miktarının 620 milyon dolara ulaştığını bildirip beş yıl içinde 250 milyon dolarlık daha yatırım yapacaklarını söyledi.

“Yatırımlarımıza ilk günkü heyecan ve şevkle devam ediyoruz” diyen Yılmaz, 2018 yılında tüm enerji ihtiyaçlarını kendi tesislerinde ürettikleri enerji kaynaklarından karşılayacaklarını belirterek; şu bilgiyi verdi:

“12 yıl önce Karacabey’de ilk çiftliğimizi kurduk ve ulusal bir marka olma yolunda çiftlikten sofralara entegrasyon stratejimizin temelleri atıldı. Bu entegrasyon, tükettiğimiz elektrik enerjisinin yüzde 60’ını kendi gübrelerimizden üreten bir seviyeye geldi. 2018 yılı hedefimiz, ısınma ve akaryakıt dâhil tüm enerji ihtiyacımızın tamamını kendi doğal enerji tesislerimizde üretmektir.”

 

1 milyon lira ciro 

 

120 bin metrekare arazi üzerine 67 bin metrekarelik kapalı alanda kurulan Sütaş Tire Entegre Tesisleri bünyesinde süt ve süt ürünleri fabrikası, yem fabrikası, eğitim merkezi, geri kazanım ve enerji üretim tesisi ile organomineral gübre tesisinin yer aldığını ifade eden Muharrem Yılmaz, “Bu tesislerde günde bin ton süt işlemeyi ve yılda 1 milyar lira ciro yapmayı hedefliyoruz” dedi.  

Tire Entegre Tesisleri sayesinde 8 bin ailenin aylık düzenli gelir elde edeceğine dikkat çeken Yılmaz, bölgeden alınacak süt için yılda 420 milyon lira ödemeye yapılacağını bildirdi.

Sözlerine “Süt toplama, mamul ürün sevkiyatı, yem hammadde temini ve dağıtımı için toplam 150 araçtan oluşan bir filo çalışacak” diye devam eden Muharrem Yılmaz; konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bizim yılda bin ton süt almamız demek, yılda 100 bin dekarda 125 milyon değerinde bitkisel üretim anlamına geliyor.”

 

Her gün 160 bin kilometre yol

 

Sütaş’ın 2016 yılında 2 milyar 600 milyon liralık bir ciro gerçekleştirdiğinin altını çizen Muharrem Yılmaz, Türkiye’deki süt ve süt ürünleri pazarından yüzde 15 pay aldıklarını, günde bin 200 ton süt işlediklerini ve bu sütün sadece yüzde 7-8’ini kendi çiftliklerinden karşıladıklarını ifade ederek; şu bilgiyi verdi:

“Aksaray’da bin 300, Karacabey’deki çiftliğimizde ise 750 sağmal havan besliyoruz. 300 araçlık bir toplama araç filomuz var. Günde 140 bin noktaya ürün dağıtıyoruz. Her gün 160 bin kilometre yol kat ediyoruz. Çiftlik sahiplerinden süt alıyor, onların yem ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Şimdi enerji üretiminde kullanmak üzere gübrelerini de satın almaya başlayacağız.”

 

Bingöl'e yatırım

 

Sütaş'ın ilk yatırım planında Bingöl ve Tire öne çıkıyordu; Tire gerçekleşti. Ya Bingöl? Muharrem Yılmaz Bingöl'le ilgili şu açıklamayı yaptı: 

"Bingöl'e yatırım için her türlü planı yapmıştık. Fabrika için yeterli değilse de bir arazi de bulunmuştu. İhaleye çıkıldı. Bizim hesaplamalarımızın çok üstünde bir fiyat kondu, İhaleye girmedik ve iptal oldu. Bir daha da ihale açılmadı."

 

Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın, süt ve süt ürünleri ile ilgili dikkat çektiği bazı noktalar şöyle:

. İneklerin adımlarını sayıyoruz. Onu da çiftleşme vakitlerinin gelip gelmediği için yapıyoruz. Çiftleşme vakti gelen hayvanın adım sayıları artıyor.

.Süte kimyasal müdahale yapılmaz. Hepsi fiziki işlemlerdir.

. Yoğurdun raf ömrünü uzatmak için kimyasal kullanılmaz.

. Rakiplerimiz yoğurdun üzerine tüketim tarihini yazıyorlar.  Tüketim tarihinden kime ne? Ürettim tarihini yazın da tüketici bilsin. Türkiye’de üretim tarihini yazan tek firma Sütaş’tır.

. Her gün 6 kategoride 70 grup ürün üretiyoruz. Tire Tesislerinde sadece 35 çeşit peynir üreteceğiz.

. Sütaş bölgesel kalkınmaya katkı sağlıyor. Karacabey ve Aksaray’da böyle oldu. Tire’de de böyle olacak. Bizim tesislerin bulunduğu bölgede mısır ve yonca ekimi zirve yaptı.

. Tire’den 19 yıldır süt alıyoruz. Karacabey’in işlediği sütün üçte biri Tire’den geliyordu.

. Günde 3 bin ton süt üretiyoruz ve Türkiye süt üretiminde lideriz.

. Yarım kesiminde en istikrarlı kazanç sütte vardır. Her ay düzenli kazanç. Diğer işlerdeki gelir sadece mevsimliktir.

. Süte zam yapamadık ama köylüye verdiğimiz yemin fiyatını da sabit tuttuk.

. Eğitim bizim olmazsa olmazımın. Kendi personelimizi ve iş ortaklarımızı eğittiğimiz gibi talep edenleri de eğitiyoruz. Türkiye’de çiftlik kuran hemen herkes bizim eğitim tesislerimizden geçmiştir.

. Dolar hesabımız yok. Biz kazancımızı süte yatırıyoruz. 

. Bir litre süt için ineğin memesinde 500 litre kan dolaşması gerekiyor. 

 

 

 

 

 

 

BizGençler