Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Çıkar BEDELLİ’yi, düşür DOLARI!

Türkiye’de 13 milyon genç yaşıyor. Nüfusun yüzde 16 yani. Bu gençlerin önemli bir bölümü yüksek tahsil yaptı, yapıyor. TÜİK rakamlarına göre bu gençlerin yüzde 65’i işsiz! Genç nüfus kategorisine 15-24 yaş grubu dâhil edildiği için işsizliğin bu kadar yüksek çıkması normal tabii.

De…  25-35 yaş grubundaki nüfusun durum daha vahim. “İşsizlik” bu grubun en büyük problemi! Bir de işi olup da askerlik problemi ile cebelleşenler var… Onların durumu ise kelimenin tam anlamıyla yürekler acısı!..

İşin en garip tarafı ne biliyor musunuz? Bu gençlerin problemlerinin çok basit bir çözümü var aslında: BEDELLİ ASKERLİK!

BEDELLİ askerlik çıkarılmış olsa, hem bu gençler işlerinden kopmamış olacaklar. Hem Hazine’ye para girişi olacak ve hem de gereksiz yere yaşanan üzüntü ve stres son bulacak ama Ak Parti bir türlü çıkarıvermedi BEDELLİ ASKERLİĞİ!

“Öyle” dedi, “böyle” dedi hep erteledi. En son demesi ise “Şehit ailelerine ve gazilere saygısızlık olur” oldu.

Bu sözü sarf eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha dün Saraybosna’da yaptığı konuşmada, Avrupa’daki gençlere “Döviz ile askerliği 6 bin Euro’dan bin Euro’ya indirmekle kalmadık” dedi ve yaş ile ilgili problemleri de aşacakları müjdesini verdi.

Türkiye’de bir milyon genç BEDELLİ askerlik bekliyor. Avrupa’daki gençlerin mazereti neyse Türkiye’deki gençlerin mazereti de aynı. İşini gücünü kurmuş, evlenip çoluk çocuk sahibi olmuş… Bakıma muhtaç anne ya da babası var. Kimini de çocuğu rahatsız… Şimdi bu gence “İşyerini kapa silahaltına gel” demenin ne âlemi var ki?

TSK profesyonelleşti ve terörle mücadele bu profesyonel askerlerle yapılıyor. “Şu kritik dönemde oy kaybederim” endişesiyle gençlerin bu talebini yapmamanın mantığını, daha doğrusu mantıksızlığını anlamanın imkânı yok!

Türkiye’nin esas meselesi “Cari açık”, “Döviz”, “Enflasyon” ve “Faiz!” Dönemin kritikliği bu problemlerden kaynaklanıyor. Dolar 4.56 Lira oldu! Merkez Bankası bir şey yapamıyor!

Bütün bu hastalıkların tek bir ilacı var: BEDELLİ ASKERLİK.

Çıkar BEDELLİ askerliği, cari açık da, döviz de, enflasyon da faiz de problem olmaktan çıksın.

 

Ayrıca, oy da var işin ucunda. Oya ihtiyacın yok mu yoksa?!.

BizGençler