Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Dağarcığımızda ""yavşak" sözü var ama "inovasyon" yok!

Neyin haber değeri var, neyin yok konusu tartışılır zaman zaman ve her tartışmada şu örnek verilir: “Bir köpek bir adamı ısırsa haber olmaz ama bir adam bir köpeği ısırırsa haber olur.”

Bu örneği şunun için verdim.

Ekonomiye yön veren, dünyadaki değişiklikleri göz önüne seren çok önemli bir konferans olsa ve o konuda dünyanın en yetkili uzmanları gelip konuşsa haber olmaz benim güzel ülkemde. Fakat siyasetçilerden biri diğerine “Yavşak” dese anında manşete çekilir.

Tamam, herkes ilgilenmesin bu konferans ile ama sanayici ilgilensin. Yönetici ilgilensin. Medyanın uzman kalemleri ilgilensin değil mi? Yok! Kimse ilgilenmiyor!

Sokaktaki vatandaş nasıl “belgesel” izleme rekoru kırıyorsa, sanayici de “siyaset” izleme rekoru kırıyor. Kim kime ne dedi?!.

Geçen günlerin birinde yaşandı mesela bu konunun örneği.

TÜSİAD’ın kürüsel ticareti ele alan bir konferans tertiplemişti. İstanbul Conrad Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi de katıldı.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik yaptığı açış konuşmasında, dünya ekonomisinin muazzam bir hızla yeni bir sanayi devrimini ve dijital dönüşümü yaşadığına dikkat çekerek; “Küresel ekonomi ve uluslararası ticarette önemli değişimlerin yaşandığı ve daha fazlasının beklendiği bu dönemde Türkiye’nin ön plana çıkabilmesi için ciddi ve kapsamlı bir dış ticaret politikası oluşturması gerekiyor” dedi. Bilecik ayrıca teknolojik gelişmelerin iyi takip edilmesi gerektiğine ve katma değeri yüksek üretim stratejilerinin çoğaltılmasına işaret etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi de İktidarlarının bu konuda çok dikkatli olduğunun altını çizerek, Ar-Ge ve inovasyon olmak üzere Endüstri 4.0 Çağının her türlü enstrümanını teşvik ettiklerini bildirdi.

Panele katılan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Danışmanı Marc Bacchetta ve OECD Bölüm Başkanı Julia Nielson başta olmak üzere dünyanın önemli uzmanlarının katıldığı panellerde “Uluslararası ticaret büyümenin motoru olabilir mi?”, “Global ticarette uyum sağlayan politikalara duyulan ihtiyaç”  başlıkları altında çok önemli konular tartışıldı, bilgiler verildi.

 

Tüm söz ve konuşma İstanbul Condrad Otel’in çatısı altında kaldı. Bu iddialı sözü, Hükümet’in 2020 yılına kadar uygulamayı planladığı Orta Vadeli Programı (OVP) gördükten sonra söylüyorum. Programda kamuoyunu şaşkına çeviren vergi var, uçandan da kaçandan da bir şeyler koparılıyor ama ne Ar-Ge var o programda ne de İnovasyon! Katma değeri yüksek üretim yapmaya imkân veren hiçbir düzenleme yok ayrıca!

BizGençler