Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Doğru yerde durmak tesadüf müdür?

Her holdingin bir amiral gemisi vardır. Cey Group’un amiral gemisi de Türkiye’nin en büyük hububat ve likit yağ lojistik firması Ceynak. Cey Group çatısı altında Ceynak haricinde atık yönetim firması olan Ceysan, liman hizmetlerinde ihtisaslaşmış Ceymar ve liman işletmeciliği konusunda uluslararası üne kavuşmuş ve birçok ödül almış olan Samsunport’u da yer alıyor. Cey Group bir aile şirketi olmasına rağmen profesyonel yönetimi ve kurum kimliği ile öne çıkan bir işletmedir.

 

Cey Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı iş hayatında gösterdiği başarı ve performansı gündelik hayatta da göstererek birçok sosyal sorumluluk projesine imza atmış bir müteşebbistir. İş hayatındaki tecrübelerini toplumla paylaşmayı kendisine şiar edinmiş olan Ali Avcı “iş adamlarının karşılaştıkları kavşakları” konusunu anlatırken kendi ailesinden bir örnek verdi.

Her insan belli dönemlerde yol çatalına gelmiş ve “o” ya da “bu” tercihini yapmıştır. Türkiye’nin en ünlü müteahhitlerinden biri olan Ali Ağaoğlu, hani “Benim de hatalarım oldu” diyor ve hemen ardından da “Hatasız kul yok ki” deyip sözlerini “Ama ben hep doğru yerde durdum” diye tamamlıyor ya; çok önemli bir meseleye “vurgu” yapıyor aslında.

Ali Avcı da buna benzer bir konuyu şu anekdotla anlattı:

“Sene 2010 senesi. Günlerden 6 Nisan. Kızım Lerzan ile birlikte Ankara’dayız. 1969 yılında faaliyet geçmiş olan Samsun Limanı’nı, 36 yıllığına Özelleştirme İdaresi’nden 125 milyon 200 bin dolar bedelle devraldık ve o gün sözleşme imzalandı. O işlemlerin yapıldığında kızım Lerzan yanımdaydı. 125 milyon 200 bin dolar tutarındaki çeki Özelleştirme İdaresi Başkanı’na o verdi. İmzaları birlikte attık. Şirketimiz için önemli bir gündü ve kızım için gurur verici bir gündü. Samsun Limanı’nın adını ‘Samsunlulara ait olduğunu vurgulasın’ diye ‘Samsunport’ koymuştuk. Oğlum Berzan, Samsun’a günler önce gitmiş ve tüm bu değişikliklere nezaret etmişti. Yeni personel almış, ilaveler yapmış ve yönetici kadroyu kurmuştu. Biz Lerzan’la birlikte tesise vardığımızda bizi karşılayan Berzan’ın Samsunport’u benimsediği her halinden belli oluyordu. Daha sonraki günlerde kızım Lerzan grubun finans yönetimini, oğlum Berzan ise limanın yönetimini üslendi.”

İşletme mezunu Berzan Avcı gözünü “Samsunport” ile açmış ve orayı kendi iş sahası seçmişti. Hukuk mezunu Lerzan Avcı ise Özelleştirme İdaresi’nde yaşananlardan etkilenmiş ve grubun finans işlerini üstlenmişti. Nasıl başlamışlarsa öyle devam etmişlerdi yani.   

 

İnsan yer, para el değiştiriyor!

 

Türkiye’de yaşıyorsanız her an yeni sürprizlere açık olmak mecburiyetindesiniz. Elin ülkesinde insan da para da yerli yerinde durur. Türkiye’de ise para oldukça sık el değiştirirken insan da durduğu yerde durmaz ve yer değiştirir.

Elinde memleketinde kamu görevlisi kendi bölgesinde görev yapar. Müteşebbisler ise işlerini şirket merkezlerinde görürler.

Türkiye’de ise hiç de öyle olmaz. Bir şehirde yerleşmiş, çocuğunu evine yakın bir okula göndermiş, eşinin devam edeceği spor salonu hemen oturduğu sokağın başında bulmuş olan bir memurun, ertesi gün tayini çıkmışsa hiç garipsenmez bu durum. Tayini çıkan kişi zorlukları sineye çeker ve kös kös gider yeni iş yerine.

Para da öyledir: Bugün fakir olanın yarın zengin olması ya da tam aksi zengin olanın fakir olması mümkündür ve asla yadırganmaz!

 

Belediyenin araç envanteri nedir?

 

Hepsi öyle de… İstanbul tamamen farklı.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, belediyenin kullandığı hizmet araçlarının envanteri hakkında kamuoyunu bilgilendiriverse ne hoş olur. Belediyenin demirbaşı olan kaç araç vardır? Kiralanmış araç sayısı nedir? Bunların açıklanması zaruret haline geldi. Açıklanırsa belki kamuoyundaki tartışmalar sona erer. Bazıları belediyelerin nerdeyse çaycılarının altına dahi araba verdiğini iddia ediyor ve bu israfın belediyeleri batma noktasına taşıyacağını ileri sürüyorlar çünkü!

 

 

 

BizGençler