Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Dolar ne olur, altın ucuzlar mı?

Bugünlerde kimle rastlaşsak bana “Dolar”ı soruyor. Altın hakkında bildiklerimi öğrenmeye çalışıyor. Borsa’nın nereye gittiği hakkında bilgi alıyor.

Bu ilginin ya da öğrenme isteğinin altında “altıncı his” dediğimiz o muhteşem duygu yatıyor. İnsanlar, bilgileri olmasa da, bir yerlerden okumasalar da, birinden duymasalar da, adını koyamasalar da bazı şeyleri hissediyorlar.

Amerika Merkez Bankası FED’in “faiz” tehdidi dünya ekonomilerinin üzerinde Demokles’in Kılıcı gibi sallanıyor…

İngiltere referandum yaptı ve AB’den ayrılma kararı aldı. Kısaca “Brexit” olarak anılan bu senaryo sadece İngiltere ve AB değil, tüm küresel yatırımcıların korkulu rüyası haline geldi.

Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın başı ABD ile dertte ve kriz yaşıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ilk defa petrol üretiminde kesinti kararı aldı ve petrol fiyatları yüzde 6 artışla 49 dolar oldu. Bu artışın daha yukarılara tırmanacağı tahmine ediliyor.

ABD ile Rusya Orta Doğu’yu “Kurtlar Vadisi”ne çevirdi ve her gün ayrı bir senaryo yazıyorlar.

Moody’s ve Standard & Poor’s gibi iki önemli kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye’nin kerdi notunu “Yatırım Yapılamaz”a düşürdü.

Türkiye terör belasından bir türlü kurtulamıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye topraklarında terörist avlıyor.

3 milyon 127 bin kişi işsiz ve Haziran ayı itibariyle Türkiye işsizlik oranı yüzde 10.2 oldu.

Türkiye küresel rekabet endeksinde 140 ülke arasında 6 puan gerileyerek 51’inci sırada yer aldı. Kurumsal yapılanma endeksinde ise 75’inci sırada.

Enflasyon yüzde 8’den aşağı inmiyor ki, esas risk “çekirdek enflasyon”un inmemesinde yatıyor.

Fetö olayının nerde biteceği, ucunun nereye değeceği bilinmiyor ve kara delik her geçen gün büyüyor.

Hâl böyle iken “Dolar 2.80’e iner, Borsa 90 bini bulur, Altın’ın harareti azalır, Türkiye yüzde 8 – 10 büyür” diyememenin ezikliğini yaşıyor ve bu soruya muhatap olmamak için kıyıdan köşeden gidiyorum.

 

 

 

BizGençler