Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Dünya Trump’a alışabilecek mi?

Amerikan halkı Trump sürprizine henüz alışamadı; sokaklarda protesto gösterilerine devam ediyorlar.

 

Amerikan halkı ne kadar öfkeli ve hareketli olursa olsun, ABD sistemi gayet soğukkanlı. Protestoculara opsiyon tanıyor. Çılgınlık yapmak isteyenlere imkân veriyor.

Trump’ın, Beyaz Saray’a çıkacağı 20 Ocak 2017 gününe kadar bol vakti var. Kabinesini bu süre içinde ve diniz kafayla gerçekleştirmesi mümkün.

Dün verdiği “Hepinizin başkanı olacağım” mesajına benzer mesajlar verip Amerikan halkını kucaklamasına da yeterli bu süre. İki aylık bu sürede halk Trump’a, Trump da halka alışabilir.  

Trump’ın esas zorluğu dünya ile ilişkilerinde kendini gösterecektir. Her ABD başkanı gibi ABD’nin dış politikasına uygun kişileri işbaşına getirmesi gerekiyor. ABD’nin en önemli devlet organı dışişleri bakanlığı çünkü.

ABD dışarıda ne kadar güçlü olursa, halkına aktardığı refah da o kadar fazla oluyor. Sistemi öyle kurmuşlar.

Orta Doğu başta olmak üzere dünyanın dört bir bucağında yüzlerce mesele Trump’ı bekliyor. Bu meselelerin çözümünde ABD – Rusya ilişkileri de önemli rol oynayacak mutlaka.

Türkiye’nin ABD ile gerginleşen ilişkilerinin nasıl bir şekil alacağı ise ABD’den çok Türkiye’yi ilgilendirmektedir. Yeni süreçte Türkiye - ABD ittifakı mı göreceğiz, yoksa gerginliği mi?

Esas mesele bu.

 

 

BizGençler