Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan, Akkuyu'ya gitmişken turizme de bir el atıversin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Başkanı Putin tarafından resmi temeli atılacak olan Akkuyu Nükleer Santralı için  “Türkiye’nin 60 yıllık nükleer rüyası” ifadesini kullandı.

O bölge aynı zamanda “Türkiye’nin turizm rüyası!”

Nükleer santral ne kadar önemliyse turizm de o kadar önemli.

Mersin, Tarsus’tan Gazipaşa’ya kadar uzanan 323 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir. Tarsus ile Taşucu arası İç Anadolu’nun sayfiye evleriyle doldu. Akkayu Nükleer Santrali’nin inşa edilmekte olduğu Büyükeceli ise Taşucu’ndan sonraki koylardan biri ve aynı zamanda turizm bölgelerinin başlama noktası.

Büyükeceli’den başlayıp Gazipaşa’ya kadar uzanan Orta Akdeniz sahiline sıralanmış Sipahili, Aydıncık, Soğuksu, Anamur gibi yıldız misali koyların her birisi altın değerindedir. “Altın değerinde” ifadesini bilhassa kullandım. Antalya başta olmak üzere Türkiye dünyanın sayılı turizm destinasyonları arasına girdi.

De…

Turizm yatırımı yapılacak sahil kalmadı. Büyükeceli ile Gazipaşa arasındaki koylar onun için çok önemli. Bu bakir bölgenin çarçur edilmeden turizme kazandırılması şarttır.

Şimdiye kadar dolmamasının nedeni ulaşımın zor olmasıydı. Fakat şimdi duble yollar ve tüneller sayesinde ulaşım problem olmaktan çıktı. Yazlıkçılar o bölgeye de saldırmaya başladı. Bunun önlenmesi lazım. Tedbir alınmazsa Mersin ile Silifke arasındaki sahil şeridinin yaşadığı çirkin yapılaşmayı bu bölge de yaşar ki, yazık olur bölgeye ve Türkiye turizmine!

 O bölgeye butik oteller ve tabii güzelliği bozmayan villalar inşa edilebilir. O da planlamayla mümkün.

Altınoluk rahmetli Necmettin Erbakan ile meşhur olmuştu. Bodrum ise Zeki Müren sayesinde şöhreti yakaladı. Orta Akdeniz Bölgesi’ndeki Boğsak, Yeşilovacık, Büyükeceli, Sipahili, Aydıncık, Soğuksu ve Anamur neden Erdoğan ya da Putin sayesinde meşhur olmasın?

Madem Akkuyu Nükleer Santrali’nin açılışına gidiyorlar, bir villa arsası alsınlar da bölge turizm patlaması yaşasın.

BizGençler