Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan, BEDELLİ'de 21 günü bir kere daha gözden geçirsin

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Bedelli askerlikte 21 günlük temel eğitimi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından istendiğini açıkladı.

Aslında Ak Parti ısrarla bu talebin TSK’dan geldiğini vurguluyor…

Onlar da bu talebin mantıksızlığını biliyorlar aslında da geri adım atmaktansa “TSK istiyor” deyip topu taca atmayı tercih ediyorlar!..

TSK’nın 21 gün eğitimi istemesinin mantığı yok bir kere…

Eğitim yaptıracak desen 21 günde ne eğitimi yaptıracaksın?

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin dediği gibi “Yaylalar yaylalar” türküsünü bile öğretemezsin!..

Silah talimi yaptırmayacağı zaten ta baştan belirtildi…

Geriye bir tek, askeri elbise giydirmek ve gece derslerinde 15 Temmuz Ruhu’nu pekiştiren bazı bilgiler verilmesi kalıyor ki, Türkiye’de 7/24 verilmiyor mu bu bilgi?..

Her şeyi tadında bırakmakta fayda var…

BEDELLİ askerlik demek; bedelini ödeyip askerlikten muaf olmak demektir… Ona başka şeyler eklemenin faydadan ziyade zarar vereceği gün gibi aşikar!.. Zorlamaya gerek yok yani?

Yeni düzenlemeyle yedek subaylığın kalkacağı ifade edildi. Yerinde bir karar. Bir tarafta “profesyonel ordu”ya geçeceksiniz, bir yandan da üniversite mezunlarına yedek subaylık yaptıracaksınız; olacak şey mi?!.

Yedek subaylığı kaldırmak ne kadar isabetli bir kararsa, BEDELLİ askerliğe 21 gün eğitim ilavesi de o kadar isabetsiz olmuştur!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasayı imzalamadan önce bir kere daha değerlendirmesinde fayda vardır. Ki, Erdoğan; bu gibi konulardaki hassasiyetiyle bilinen bir siyasetçi ve devlet adamıdır.

Ayrıca, 21 gün eğitim şartının, BEDELLİ askerliğe ilgiyi  azaltacağı da bir başka gerçeğidir bu işin!..

 

BizGençler