Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan’dan acı itiraf!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hamburg’daki G20 Zirvesi dönüşü uçakta gazetecilere önemli açıklamalar yaptı.

FETÖ, PKK ve YPG konusunda söyledikleri hepsinden önemliydi. Erdoğan, “Hangi ülkeyle görüşüyorsak, ‘belge’ diyorlar” dedi mesela. Bu vurguyu yaptıktan sonra şöyle konuştu:

“Bu konuda Türkiye’de yargının hüküm vermesi büyük önem arz ediyor. Diğer ülkelere mahkeme kararıyla gidildiğinde işimizin kolaylaşacağını düşünüyorum.”

Erdoğan’dan itiraf niteliğindeki bu sözleri duymak çok önemlidir.

Ta baştan beri dikkat çektiğimiz yere yeni geldi Erdoğan

Olsun, o da bir kazançtır…

Bir ülkenin kapısını çalıp “Ver o teröristi” demenin, meseleyi iç politika malzemesi yapmaktan başka ne kıymet-i harbiyesi olur ki?! Elinde “BELGE” yok bir kere; kim dinler seni? Hatta gülerler, kuyruğuna teneke bağlarlar!

Amerika’ya mektuplar yazıldı, dosyalar gönderildi. İlgili bakanlardan başlayıp Başkan Trump’a kadar her yetkiliden “FETÖ”Türkiye’ye teslim etmeleri istendi. Ne oldu? Onlar da Erdoğan’ın dediği gibi “BELGE” istedi.

FETÖ’nün okul açtığı ülkelerden o okulları kapatması talep edildi; onlar da “BELGE” dedi.

15 Temmuz’dan sonra birçok subay ve diplomat çeşitli ülkelere sığındı. Türkiye o sığınmacıların iadesini istedi. Sığınmacı kabul eden ülke ise “Bu adamlar kendilerinin suçsuz olduklarını söylüyorlar. Can güvenliklerinin olmadığını ifade edip adil yargılama yapılmayacağını bildiriyorlar. Hâl böyle iken onları size teslim edemeyiz” dedi ve onların suçlu olduğunu gösteren “BELGE” istedi.

Türkiye’nin muhatap olduğu bu “BELGE” talebi sadece yurt dışında yaşanmıyor aslında. Türk vatandaşı da soruyor bu soruyu.  “Hangi BELGE ile benim çocuğuma işten el çektirdin” ya da “meslekten men ettin” diye soran da oldu, “Benim eşim bir senedir tutuklu ama bir kere dahi hakim karşısına çıkmadı” diye soran da!..

“Geç gelen adalet, adalet değildir” sözü meşhurdur. Adaleti hukukun getirmesi lazımdır. Hukuk yoksa adalet de olmaz’ Üzerinde “Suçlu” ya da “Suçsuz” yazan “BELGE”yi ancak mahkemeler verir. Siyasetçinin “Suçlu” ya da “Suçsuz” demesine itibar edilmez. Türkiye’de ediliyor maalesef ve bunun bedelini kısa süre önce ERGENEKON” ve “BALYOZ” davalarında çok ağır bir şekilde ödedi Türkiye!

Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Adalet Yürüyüşü” ve Maltepe Meydanı’nda yaptığı “Adalet Mitingi” bu yönden de çok önemlidir. Bu eylemin “meydanda toplanan insan sayısının” azlığı ya da çokluğu ile değil de “içeriğinin dolu ya da boş” olmasıyla tartışmakta fayda var.

Bu yazı bir grubu savunmak ya da bir siyasetçiyi suçlamak için yazılmamıştır. Bu yazı, adaletin önemine vurgu yapmak için yazılmıştır. Yargı ne derse o! Erdoğan'ın dediği gibi "Getir BELGE'yi, götür PKK, PYD ve FETÖ militanını."

 

 

 

BizGençler