Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan’ı farklı yapan meziyetleri

Türk siyasetine damga vuran liderleri şöyle bir gözünüzün önüne getirin…

Erdoğan ile eski liderler arasında bazı benzer tarafları varsa da farklılıklarının daha fazla olduğunu göreceksiniz…

Bütün liderler kararlıydı mesela.

Hepsi inatçıydı.

Risk alma konusunda hepsi zirvedeydi.

İstisnasız hepsi hırs küpüydü.

Hepsi de az uyurdu.

Eski liderler vatandaşa, ve maaş imkânı sağlamak için sanayicileri teşvik ederlerdi. Daha sonra başta turizm olmak üzere hizmet sektörüne de destek vermeye başlamışlardı.

Erdoğan işi de, ı da, maaşı da kendisi vermeye özen gösterdi.

Eskilerin “Elit Tabaka”sı vardı, Erdoğan’ın da oldu. Eskilerin eliti sanayiciydi, Erdoğan müteahhitler arasından seçti elitini.

Eskiler “Baraj” gibi “Enerji” gibi sanayileşme projeleri vardı. Erdoğan’ın “Yol” gibi “Havalimanı” gibi hizmet yatırımları oldu.

Eski liderler TRT’yi dahi kontrolleri altına almakta zorlanırlardı. Erdoğan TRT ve Anadolu Ajansı gibi kamu kuruluşlarını kontrol altına almakla yetinmeyip kendi medyasını da kurdu.

Eskiler sadece kendi elitlerinden partilerine maddi yardım yapmalarını isterken Erdoğan, kendi elitleri dışındaki iş adamlarından da yardım istemekte herhangi bir beis görmedi.

Eski liderler de çalışkandı ama hiçbirisi Erdoğan kadar olamaz.

Eski liderler arkadaşlarından yanında olmalarını isterlerdi. Erdoğan arkadaşlarının sahada olmasını istedi.

Eski liderler parası olanları tutar ve onlara itibar ederlerdi. Erdoğan çalışanı tuttu ve onlara kamunun para muslukları açtı.  

Eski liderler arkadaşlarına karşı fazla vefalıydı. Erdoğan’ın vefası ise davasınadır. Davadan uzaklaşan ya da işe yaramaz hale gelen arkadaşını anında uzaklaştırıyor.

Erdoğan davasını kâh “Tek Devlet”, “Tek Millet”, “Tek Bayrak” ve “Tek Din” olarak anlatıyor; kâh “Millete Hizmet” deyip kısa yoldan gidiyor ama arkasından milyonları sürüklüyor.

Boşuna “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır” dememişler!

 

 

BizGençler