Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan’ı, kaç patron şirketine yönetici yapar acaba?

Taşra esnafı kültürüyle devlet yönetilir mi? Hele de Türkiye gibi dünyanın 17’in büyük ekonomisini? Ama gelin görün ki, yönetiyor! Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya’da da durum aynı! Koskoca ülkeleri sıradan siyasetçiler yönetiyor!

Türkiye’de birçok firma kurumsallaşma sürecini tamamladı ve profesyonel kadrolar tarafından yönetiliyorlar. Bir de Erdoğan’ın himayesine girip onun elit tabasında yer alan iş insanları var; onlar da fazlasıyla zenginleştiler ve birçok alanda faaliyet gösteren şirketlerin patronu oldular.

İster kurumsal kimliğini kazanmış olsun, ister elde ettiği imtiyazlar sayesinde büyümüş olsun; bu şirketlerden hangisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, ya da damadı Berat Albayrak’ı şirketlerine yönetici olarak alırlardı acaba? Erdoğan’a ya da Albayrak’a ulaşmak için her türlü aracıyı devreye sokan, onların karşısında bin bir takla atan o kellifelli iş insanları Erdoğan’ı şirketlerine yönetici yaparlar mı dersiniz?

Şirketlerin asli görevi, kâr etmektir. Türk Ticaret Kanunu (TTK) da “basiretli taciri” tarif ederken, kâr etmesini şart koşuyor. Tacir, şayet kâr etmeyi değil de hayır hasenat işleri yapmayı arzu ediyorsa ona vakıf kurması ve faaliyetlerini sivil toplum kuruluşu olarak sürdürmesi tavsiye ediliyor.

 

Erdoğan neyi yanlış yaptı?

Şirketler hem kâr eder, hem de elde ettikleri kârın bir kısmıyla insani alanlara harcama yaparsa aliyülâlâ olur tabii. Kurumsallaşan şirketlerin birçoğu öyle de yapıyor zaten.

Erdoğan 16 senelik iktidarında ne yaptı? Vatandaşın ihtiyaç duyduğu hastane, okul, yol, köprü, tünel, havalimanı inşa etti. Maliye’nin topladığı vergileri hizmet sektörüne harcadı. Kamunun görevi kâr etmek değildir elbette ki ama vergi alacağı sanayi ve teknoloji kuruluşlarını da destekleyip onları daha fazla vergi verir hale getirmek gibi bir görevi vardır. Erdoğan işte o görevini yapmadı!

Almanya ya da Japonya da orta seviye siyasetçiler tarafından yönetildi; onlar neden başardı da Türkiye başaramadı?

Türkiye ile Almanya ya da Japonya arasındaki fark neydi de onlar dünyanın refah seviyesi yüksek ülkesi oldu, Türkiye “0rta Gelir Tuzağı”nda debelendi kaldı? Birçok sebebi var ama en önemlisi şu: O ülkelerin yönetenleri kritik devlet işlerini profesyonellere terk etti; Türk siyasetçileri ise ellerinde tuttu! Batılı, “Merkez Bankası bağımsız olsun” diye baskı yapıyorsa işte bunun için yapıyor. Ya da “yargı”, “yasama” ve “yürütme” erkleri arasındaki “güç dengesine azami dikkat gösterin” demeleri de ondandır!

Erdoğan, piyasa tabiriyle “kârı kediye yükledi” ve köprü, hastane, duble yol yapacağım derken Maliye’nin gelir kaynaklarını kuruttu! Bir inşaat sevdası tutturdu, sanayici dahi müteahhitliğe soyundu! Şimdi hem onlar, hem vatandaş eli böğründe düşünüp duruyor!

 

BizGençler