Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan’ın ehliyeti var mı ki, kendi göbeğini kendi kesiyor?!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Hizmet Şeref Belgesi Takdim Töreni’nde “Düşmana rağmen başarılı olduk” ana başlığı altında bir konuşma yaptı. Kur spekülatörlerine, faiz lobisine ve derecelendirme kuruluşu maskesi altında Türkiye düşmanlığı yapanlara rağmen elde ettikleri başarıyla övündü.

Erdoğan, “Ülkemize karşı yurtdışı kaynaklı manipülasyonlarla Türkiye’nin önünü kapamaya çalışanlar başarılı olmadı” dedi üzerine basa basa. “Gerektiğinde kefen paramızı dahi sermayemize eklemeye mecbur kaldık ama namerde fırsat vermedik. Umutsuzluğa kapılmadık” diyen Erdoğan, her ne yapmışlarsa iş âlemiyle istişare ederek yaptıklarına vurgu yaptı.

Erdoğan, Türkiye’nin notunu düşüren Standard & Poor’s’a (S&P) özel bir başlık açtı ve “Bu kuruluşun şu an mensubu değiliz” ifadesini kullandı. Personelinin maaşını ödemekte dahi zorlanan Yunanistan’ın notunu üç puan birden yükselten S&P’nin Türkiye’nin notunu düşürmesini siyasi bir tavır olarak değerlendiren Erdoğan, S&P’nin Türkiye’ye not verme hakkı olmadığının altını çizdi.

Sözlerine “kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” diye devam eden Erdoğan, “24 Haziran’da milletim görevi tekrar bize verip ‘yola devam’ dediğinde faizle mücadeleden zaferle çıkacağız” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından şunu anlıyoruz. 16 sene iktidar olan Ak Parti hiç hata yapmadı. İktidarı ikaz etmeye gerek görmeyen STK’lar da öyle; asla hataları olmadı. Vatandaş zaten hatadan aridir!.. Ama dış düşmanlar ve onların uzantısı olan iç mihraklar hiç rahat durmadı. Gittiler, geldiler Türkiye’ye zarar verdiler!

Erdoğan, Türkiye’nin seçim sathı mailine girdiği şu günlerde dış düşman ve onların uzantısı olan güçlerin piyasayı tedirgin ettiklerine, küresel dalgalanmaların sonucunu felaket gibi göstermeye çalıştıklarına dikkat çekti.

Nasıl bir dış güç ise bu güç, Erdoğan daha konuşmasını tamamlamıştı ki, 4.22 seviyesindeki Dolar/TL’yi, birden 4.31 seviyesine çıkarıverdi?!

S&P, Mood’s ve Fitch gibi uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, “beni incele ve not ver” diyenlere hizmet sunan kuruluşlar değildirler. Onlar, “Benim kredi vereceğim ülke ve kurumları incele. Onlara kredi vermemin riski var mı, yok mu bana bildir” diyenlerin hizmet talep ettiği kuruluşlardır. Türkiye kredi veren değil, kredi kullanan bir ülkedir. Dolayısıyla Türkiye istemese de bu kredi kuruluşları rapor hazırlarlar ve Türkiye’ye kredi verecek olan ülke ve finans kuruluşlarını bilgilendirirler.

“Düşman var” ya da “Reyting şirketleri ile yolumuzu ayırdık” demekle faiz düşürülmez. İstediğiniz kadar kendi göbeğinizi kendiniz kesin, ehliyetli bir sağlıkçının kestiği gibi başarılı olamazsınız! “Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” dediğiniz an dolar yükselir, faiz yükselir, enflasyon yükselir!!!

BizGençler