Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan Kabinesi ne mesaj veriyor?

Kabine açıklandı. Kabine’nin oluşumu gösteriyor ki, Erdoğan, üç ana konuya ağırlık vermiş.

1)      Hizmet yatırımlarına devam

2)      Terör ve FETÖ ile mücadeleye devam

3)      Para getiren hizmet sektörleri büyüsün

Sağlık, eğitim ve ulaştırma sektörlerine profesyonel bakanlar getirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yerini korumuş olması ve Genelkurmay Başkanı’nın Milli Savunma Bakanı yapılması gösteriyor ki; Erdoğan, terörle mücadele kararlı.

Çeyrek asırdır turizm sektöründe faaliyet gösteren ve birçok başarılı projeye imza atmış olan Mehmet Ersoy’un Turizm Bakanlığı’na getirilmesi, bu sektörün büyütüleceği anlamını taşıyor. Erdoğan, turizm sektörünün Hazine’nin kasasına döviz akıtacak potansiyele sahip olduğunu görmüş.

Belli ki; Erdoğan, şehir hastanelerine ayrı bir önem veriyor.

Eğitimin düzene girmesini istiyor.

Kabine hizmet ağırlıklı bir görüntü veriyor. Sanayi ve teknoloji beklentilerine bu kabinede yeteri kadar yer verilmemiş. Belki de kurulacak 9 kurul ve 4 ofis ile güçlendirilecek o sektörler.

Dış piyasa beklediği güveni görememiş olmalı ki, ABD Doları 4.50 iken kabine açıklanır açıklanmaz Dolar/TL 4.73’e yükseldi. Hâlbuki tersi olması ve ABD Dolarının 4.30 TL’ye doğru inmesi lazımdı.

Anlaşılıyor ki, biraz daha beklemek lazım. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın icraatları ile kurulların içinin nasıl doldurulduğunu görmeden konuşmanın anlamı yok.

 

BizGençler