Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan konuşuyor, ben utanıyorum!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sağlık, ulaşım ve eğitim alanlarında yaptığı yatırımları sayıp ”Öncekiler ne yaptı” diye sormuyor mu? Utancımdan yüzüm kızarıyor!

 

Nasıl kızarmasın ki?

 

Bir GAP var mesela. Ki, Güneydoğu Anadolu Projesi diye anılan bu proje bugün Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynadığı gibi sulamada da Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak illerinin kurak topraklarını suyla buluşturdu. GAP, bölgenin ekonomik hayatını değiştirdiği gibi sosyal ve siyasi hayatına da önemli katkı sağladı.

 

GAP’ın mimari Süleyman Demirel, “GAP’ı gapdırmam” dedi ve gitti geldi 45 milyar dolarlık bir yatırım olan bu projenin önemli bir kısmını tamamladı.

 

 

Hakeza Turgut ÖzalÖzal’ın kambiyo rejimini değiştirmesini, Türkiye ekonomisini dışa açmasını, serbest piyasa ekonomisine geçmesini, Türk Parasını Koruma Kanunu’nda reform yapmasını bir kenara bırakın. Sadece turizm sektörüne verdiği destek bile Erdoğan’ın yaptığı hizmetlerin çoğunu çuvala koyup Antalya yalıyarlarından aşağı sallandırır. Eğer bugün “40 milyon turizm, 35 milyar dolar döviz bekliyoruz” diye övünülüyorsa, Özal’ın o uzak görüşlülüğü sayesinde olmuştur.

 

 

Ha, şu var. Eğer yatırım kriteri harcanan para ile ölçülürse, Erdoğan haklı. Onun döneminde Türkiye 500 milyar dolar borçlandırıldı ve duble yol, şehir hastanesi, tünel, havalimanı ve üniversite yapıldı. Da… Hangisinin senede 40 milyar dolar kazandırma ihtimali var?

Neden utandığımı bilmem anlatabildim mi?

 

BizGençler