Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan özür diledi, kriz bitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Lideri Putin’e mektup yazıp özür diledi. Ak Parti İktidarı, İsrail’le anlaşmaya varıp mutabakat zaptı imzaladı.

 

Özür dilemek erdemdir.

Erdoğan bu erdemli davranışı gösterdi ve turizm, inşaat ve tarım sektörü başta olmak üzere ekonomiye soluk aldırdı. Yarın Putin’in teşekkür edeceği açıklandı. Bu da en fazla altı ay içinde her şeyin yoluna gireceğini gösteriyor.

Rusya’dan bir ayda gelen turist sayısı 60 binlere kadar düşmüş ve Antalya’daki oteller birer ikişer kapanmaya başlamıştı. Özürden sonra Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısında patlama bekleniyor.

Erdoğan gönderdiği mektupta “Rus uçağında hayatını kaybeden aileler kusura bakmasın, onların acısını yüreğimde hissediyorum, acıları hafifletmek için her türlü adımı atmaya hazırız” ifadesini kullandı.  

İsrail konusunda da üç aşağı beş yukarı aynı davranışı sergilediğini görüyoruz. Amerika’da ve Ankara’da Yahudi diplomatlarla bir araya gelip uzun görüşmeler yaptı. 

Enerji ve inşaat sektörünün önü açıldı. İsrail doğalgazı enerji işbirliğini geliştireceği gibi Filistin’e inşa edilecek olan hastane ve toplu konutlar da müteahhitlik hizmetlerini arttıracaktır mutlaka.

İsrail’den Türkiye’ye 200 bin turist geliyordu bu rakamın da üçe katlanacağı tahmin ediliyor. Olumlu bir sonuç yani. Bölgede güçlenen İran’a karşı da örtülü bir ittifak var bu anlaşmada ki, o da olumlu. Neresinden bakılırsa bakılsın, yabana atılacak bir mutabakat değil bu. Yeter ki, iyi idare edilsin ve soğukkanlılıkla sürdürülsün.

 

Biz bu b.k’u niye yedik?

 

Madalyonun bir de öbür yüzü var tabii.

Onun cevabı da şöyle:

Zamanın birinde köyün ağası şehre gitmeye karar vermiş. Ağa ata binili, marabası Hamo yaya yola çıkmışlar. Git git yol bitmek bilmiyor bir türlü: Uzadıkça uzuyor! Ağa eğlenmek istiyor ama Hamo’dan başka kimse yok! Eğlenecekse onunla yarenlik edip eğlenecek….

Hamo’ya atı gösterip “Bu senin olsun ister misin” diye sormuş.

“Estağfurullah, ağam.”

“Bırak şimdi estağfurullahı. Bal gibi istersin.”

Maraba mahcupça boynunu bükmüş.

Ağa onu dürtüp “Hadi Hamo” demiş. “Pisliğini ye, at senin olsun.”

Sözleşmiş gibi at o an pislemez mi? Maraba yemiş…

Köye dönerken ağayı bir düşüncedir almış, ağzını bıçak açmıyor.  Hamo at sırtında kendisi yerde! Olacak şey mi? Köylü onu o halde görse, karizma beş paralık olup yerlerde sürünecek!...

Sonunda dayanamayıp Hamo’dan atı istiyor. Hamo “Veririm, ağam” diyor diklenerek. “Pisliğini ye, at senin!”

Ağa pisliği yiyip atı alıyor ama içini de bir kurt kemiriyor. Yerde yürüyen marabaya “Ula Hamo” diye sesleniyor.

“Buyur, ağam.”

“Köyden çıktığımızda bu at kimindi?”

“Senindi ağam.”

“Şimdi kimin?”

“Senin, ağam!”

 “Mademki at çıkarken de benimdi, şimdi de benim. Öyleyse biz bu b.k’u niye yedik?”

O misal, Türkiye madem bu kadar ağır bedel ödeyecekti niye Rus uçağını düşürdü, neden İsrail’e kafa tuttu?

Hiç mi öngörüsü yok bu ülkeyi yönetenlerin?!!

 

320 bin nüfuslu İzlanda

 

İzlanda, İngiltere’yle yaptığı maçı 2-1 kazandı.

İzlanda, 320 bin nüfuslu bir ada ülkesi. İngiltere’nin nüfusu ise 53 milyon. 320 bin nüfuslu bir ülkenin milli takımı, 53 milyon nüfuslu ve hem de futbolda iddialı bir ülkenin milli takımını eze eze yendi.

Bunu bilgiyi şunun için verdim. Hani, bazen “Biz büyük ülkeyiz” diye kostaklanıyoruz ya; büyük ülke olmanın başka şartlarının da olduğunu unutmayalım, diye yazdım. Olur olmaz yerde efelenmeyelim!

 

 

İngiltere’nin notu düştü!

 

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, AB’den ayrılma kararı alan İngiltere’nin notunu düşürdü!

Bu haberi okuyan, İngiltere’ye gıcıksa “Oh” der değil mi? Ne de olsa gıcık kaptığı ülkenin notu düşmüş!

Önce Fitch’in not skalasına bakalım:

AAA, AA+ ve AA en yüksek derece

A+ üst orta derece

BBB+, BBB ve BBB- alt orta

BB+ Yatırım yapılamaz

İngiltere’nin notu AA+’dan AA’ya düştü. Ki, hâlâ en yüksek derecede.

Fitch’in Türkiye’ye verdiği notu da söyleyeyim; parantez içinde: BBB derece, durağan görünüm.

İngiltere’de kişi başına düşen milli gelir 40 bin dolar, Türkiye’de 10 bin dolar.

Özetle, Bir Türk vatandaşının İngiltere’nin haline oh çekip yüreğinin yağını eritmesi için daha bir fırın ekmek yemesi lazım. Maalesef!

 

 

 

MI acaba?

 

-          Gerçekleştirdiği referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı alan İngiltere, İzlanda mağlubiyetinden sonra Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan da çıkar mı acaba?

 

-          Hayat sigortalarında bu yıl 30 milyon lira unutulmuş! Sigortacılar, “Bildiriyoruz ama sigortalı kendinin dolandırıldığını sanarak; gelip parasını almıyor” açıklaması yapıyorlar. Vatandaşın kafası çok mu karışmış acaba?

 

-          Başbakan Binali Yıldırım: “Demokrasi ve insan haklarında önemli mesafeler aldık diye bizi kıskanıyorlar” demiş. Mı acaba?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BizGençler