Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan ve Trump’ın en bariz farkı

ABD Başkanı Donald Trump her ağzını açtığında “ekonomi” konuşuyor. Ülkelere silah ya da uçak satıyor. Almak istemeyenlere ise baskı yapıyor, zorla aldırıyor. Kuzey Kore tehdidini gösterip Çin’e, Japonya’ya ve Güney Kore’ye silah sattı. Suudi Arabistan zaten ilk müşterisiydi ve gönüllü aldı! Katar biraz direnir gibi olduysa da kendisine gösterilen doğru yolu görüp silah ve uçak siparişi verdi. Müşteriler arasında Türkiye de var tabii.  

Ortadoğu’da yaptığı her eylemin maliyetini çıkarıp birilerine fatura etmesi de cabası. En son Suriye konusunda yaşandı bu durum; “Suriye’de kalırım ama Suudi Arabistan kesenin ağzını açarsa” dedi. Suriye’yi vurdu bu sefer de İngiltere ve Fransa gibi müttefiklerine seslenip “Madem Suriye’de kalmamı istiyorsanız, o halde harcamalara katkı verin” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise nerede konuşsa “insani” değerlere vurgu yapıyor ve “Biz 3 milyon 500 bin Suriyeli kardeşlerimize ensarlık yapıyoruz” diyor. Ensar, “yardım eden” demektir. Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde Medineliler hem O’na hem arkadaşlarına (muhacir) yardım etmiş ve “ensar” oldukları için övülmüşlerdi. Erdoğan “ensar”lık yapamadığı Somali ve Arakan gibi ülkelere de maddi yardım gönderiyor.

Türkiye ayrıca Afganistan, Irak, İran, Ermenistan ile Balkan ve Kafkas ülkelerinden gelen ve sayıları 3 milyonu bulan başka muhacirlere de ensarlık yapıyor.

Bir ülkeye haddinden fazla yabancı girer ve hele bu insanların yüzde 90’ı işsiz ve kimliksiz olursa onlara ensarlık yapan ülkenin hem ekonomisi, hem siyasi yapısı ve hem de sosyal hayatı önemli şekilde bozulur. Nitekim Türkiye’de de aynı şey olmuştur.

Trump seçimden önce ekonomik durumu iyileştirme sözü verdi ve Amerikan halkı da onu iktidara getirdi.  Trump şimdi verdiği sözü tutuyor. Nerede para varsa şahin gibi oraya saldırıyor ve ülkesine rant transferi yapmaya çalışıyor. Lâf aramızda başarılı da oluyor.

Erdoğan da Türk halkına, refah seviyesini artırma sözü vermişti. Refah seviyesinde somut bir gelişme sağlayamadı belki ama 100 milyar dolara yakın para harcayıp Türk halkına 6 milyon 500 bin muhacir kardeş hediye etti!..

Son söz: İyilik etmek elbette ki güzeldir ama dinimiz "yardıma en yakınınızdan başlayın" diyor. Türk halkı yoksulluk sınırında  iken Suriyeli'ye yardım etmenin ne kadar iyi olduğu ve tabii ayrıca sürdürülebilirliği tartışılır!..

BizGençler