Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Erdoğan, yabacıları neden ikna edemiyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 40 seneyi aşkın siyasi hayatında “siyasi deha” olduğunu ispatlamıştır. Bugün bulunduğu makam da zaten bu dehanın en olgun meyvesidir. Türk siyaset sahnesine Menderes, Demirel, Ecevit, Erbakan ve Özal gibi liderler çıktı ama hiçbirisi Erdoğan’ın gösterdiği başarıyı gösteremedi. Erdoğan Türk toplumunu iyi tanıyan ve nabza göre şerbet vermesini bilen bir siyasetçidir. Ayrıca çok da çalışkandır.

Her iki seçmenden biri Erdoğan’ı takdir ediyor ve seviyor. Taraftarlarının önemli bir kısmı Erdoğan ne derse sorgusuz sualsiz kabul ediyor. Ne yaparsa yapsın “Bunda bir hayır vardır” deyip şeksiz şüphesiz destek veriyor. Türkiye şu anda 2001 Krizi’nden daha ağır bir krizin içinde çırpınıyor, Erdoğan hayranları “Reis yapar” deyip güven içinde dolaşıyorlar. Hatta arada bir ABD Doları yakıp Erdoğan’a verdiği desteğin hiç eksilmeden devam ettiğini gösteriyorlar. 

Her şeye rağmen Erdoğan’a tam güven var yani.

Madem bu kadar hüneri var, Erdoğan neden yabancıları da ikna etmesin? Bendeniz ümitliyim şahsen.

Türkiye, yaptığı her yatırımın yüzde 80 sermayesini dışarıdan borçlanarak temin ediyor. Kendi iç tasarrufu çok düşük çünkü ve yüzde 20 seviyelerinde durup duruyor.

Erdoğan “sopa – havuç” taktiğini mi kullanır, yoksa “Osmanlı tokadı” yöntemiyle mi işi çözer bilmiyorum ama Türkiye’ye kredi veren kurum ve kuruluşları bir şekilde ikna etmesi lazım. Onları “düşman” ilan etmesi bir işe yaramadı; o sistemi terk edip daha reel bir strateji izlemesi gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.  

Yabancılar, Türk halkı kadar iyi niyetli değiller tabii. Atacakları her adımı ölçüp tartıp öyle atıyorlar. Borç verecekleri ülke ve şirketleri incelemeden para vermiyorlar. Plan ve programsız iş yapmıyorlar. Hukuka uygun çalışıyorlar. Fakat Erdoğan için bunların hiçbirisi problem teşkil etmez. Reis yapar!

 

BizGençler