Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

F-35 mi, S-400 mü?

ABD’nin 8 ülke ile ortak ürettiği F-35, teknolojik üstünlüğü çok yüksek olan bir savaş uçağı. Tek kişilik ve tek motorlu bu avcı uçağının, radardaki izi oldukça küçük olduğu gibi havadan havaya, havadan karaya saldırıda da çok etkili olduğu biliniyor.

 

Türkiye’nin sipariş ettiği F-35 sayısı 20’den fazla ve bu uçakların 2019 yılından itibaren tesliminin başlaması lazım. Bugünlerde bir F-35’in Antalya’ya gelmesi ve bölgenin en büyük fuarı olan Eurasia Air Show’da gösteri uçuşu yapması gerekiyor.

ABD Senatosu, 716 milyar dolar tutarındaki Pentagon 2019 Bütçe Tasarısı’nı onayladı ancak tasarıda ayrıca, Türkiye’nin sipariş ettiği F-35’ler başta olmak üzere F-16 ve Patroit hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye satışının bloke edilmesini öngören bir bölüm yer aldı.

Sebep Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 Füze anlaşması!..

S-400 Hava Savunma Sistemi, Rusya’nın geliştirdiği “yüksek etkili koruma” kabiliyeti olan bir sistem. Türkiye ile Rusya arasında imzalanan S-400 anlaşmasının yaklaşık 2 milyar 500 milyon dolar maliyeti bulunuyor.

Amerika’nın ürettiği Patriot Savunma Füze Sistemi var bir de. Patriotlar füze ses hızının 3-5 katı hızla gelen füzeleri tespit ediyor ve havadayken karşı füze göndererek imha ediyor.

Rusya’nın S-400’ü, Amerika’nın Patriot’unun emsali.

 

Türkiye NATO üyesi

 

Türkiye hem ABD müttefiki, hem de NATO üyesi.

Bu tür savunma füzelerinin en önemli özelliği dost – düşman tanıma sistemlerine sahip olmaları. Patriot mesela. NATO üyesi bir füze ise onu vurmuyor. S-400 ise NATO üyesi ülke füzesini vurmaya odaklı.

ABD, bazı ihtilaflardan dolayı Türkiye’ye Patriot satışını durdurdu. Türkiye’nin o günlerde Rusya ile arası limoniydi. Biraz da arayı düzeltmek maksadıyla Rusya’dan S-400 almaya karar verdi ve sonunda anlaşma imzalandı.

Türkiye bu fevri kararlardan dolayı çok sıkıntı çekti ama her işi böyle! Diplomasi denen araç uzun vadeli stratejilerle birlikte kullanılırsa işe yarıyor. Duygusal tavırlar ve kısa vadeli stratejilerde ise faydadan çok zarar getiriyor.

Türkiye daha ziyade duygusal davrandı. Kaybettiği zaman da muhatabı olan ülkeye “hain” dedi. “Düşman” dedi ve kendisini de “Türkiye’yi iç ve dış düşmanlardan kurtaran kahraman” yerine koydu.

Şimdi yine bir yol ayırımına geldi. ABD Senatosu, son sözü söylemek için topu her ne kadar Trump’a atmışsa da “Ya F-35, Ya S-400” dedi ve Türkiye’yi S-400 kararını gözden geçirmesi için uyardı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ilk tepkisi “talihsiz bir karar” şeklinde oldu ve “Türkiye alternatifsiz değil” dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise 21 Haziran günü 2 adet F-35 uçağının teslimi için tören yapılacağını bildirdi.

Çavuşoğlu’nun bildirdiği o 2 adet F-35 uçağı eğitim maksadıyla teslim edilecek olan uçaklar. Pilotların, belli bir süre eğitim almaları gerekiyor çünkü.

Ak Parti, başarıyı kendine mal etme, başarısızlığı ise “iç” ve “dış düşmanlara” yükleme hususunda süper yeteneğe sahip!  Bu yeteneğinden dolayı alkışlamaya gerek var mı bilmiyorum?

 

BizGençler