Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Garibim Türkmenler ne oldu?

Suriye’de taşlar 2013 yılında oynatıldığında Türkiye – ABD ittifakı vardı. Beşar Esad gidecek, Türkiye, Suriye rejiminin güvenliğini sağlayan ağabey ülke olacaktı.

İran destekli Hizbullah güçleri dikkate alınmamıştı ama Hizbullah Suriye’de sürpriz bir çıkış yaptı ve Beşar Esad’ın yerinde kalmasını sağladı.

Çok gelişmeler oldu. Türkiye – ABD ittifakı sona erdi. Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan hayallerini toplamaya dahi vakit bulamadan tornistan geri çekildi.

“Esad” a “Esed” dendi, şu oldu bu oldu ve Türkiye’nin “Suriye macerası” sona erdi. Birkaç hamlesi daha oldu Türkiye’nin ama hiçbirisi para etmedi.

En büyük sürpriz ise Rus güçlerinin Suriye’ye yerleşmesi oldu.

ABD nasıl Irak’a yerleşmiş ve yerini sabitlemişse, Rusya da Suriye’ye yerleşti ve pozisyonunu güçlendirdi.

Amerika, Rusya, Koalisyon güçleri ve PYD Deaş ile çarpıştı ve belli bir noktaya çekilmesi sağlandı.

Son gelişmeye bakıp şöyle bir yorum yapmak mümkün:

1) Rusya ve Amerika anlaştı. Amerika Irak’ta, Rusya Suriye’de kontrolü ele geçirdi. 2) Kürt ve Daeş güçlerinin yerleri de belirlendi. 3) Herkes yerinden razı ise ateşkes de gündeme gelebilir. 4) Esad ya da Esed, ona da makul bir süre tanınıyor. “Fazla direnirsen bankalardaki paralarından ve sahip olduğun mülkleri de kaybedersin” mesajı verildi.

Bu dört maddenin dışında iki madde daha var ve onları ayrıca ele almak daha doğru olur. 1) Türkiye ne kazandı? 2) Irak ve Suriye’deki Türkmenlerin durumu nedir?

 

 

BizGençler