Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Gelin bir Endüstri 4.0 hayali kuralım

Size, ‘10-15 sene sonra E-5 ya da D-80 karayolunda günün her saati futbol oynayacağız’ desem bana inanır mısınız? İnansanız da inanmasınız da o yollarda incin top oynayacak; karayolunu kullanan araç kalmayacak çünkü!

Uçan taksiler devreye girecek ve onlar taşıyacak insanları? Park yeri diye bir problem de kalmayacak; onu da söyleyeyim. Elektrikle çalışan bu uçan taksiler sürekli havda olacaklar ve günün hangi saatinde aranırsa aransınlar hemen gelip yolcuyu alacak ve gideceği yere emniyet içinde götürecekler.

Bu araçların yolcu indirip bindirecekleri mekanlara rampa yapabilmeleri için mesken ve işyerlerinin mimari yapısıyla biraz oynanacak tabii.

Bir başka örnek daha vereyim size.

Yurt dışında seyahattesiniz ve otele, restorana veya hastaneye gittiniz, diyelim. Hangi ülkede olursanız olun, hiç fark etmez. Sizi karşılayan robot sizinle Türkçe konuşacak ve taleplerinizin yerine getirilmesi esnasında size refakat edecekler.

Endüstri 4.0 Devrimi de dediğimiz yapay zeka ve robot çağı böyle basit işleri dert olmaktan çıkaracak yani. Gelişmeler o yönde çünkü.

Esas mesele şu: Bu hizmetlerden faydalanmak için ne yapmak lazım? Ben size olacakları söyledim. Siz de bir zahmet ne yapmak gerektiğini söyleyin? O hizmetleri, bedel ödeyip de mi satın alacaksınız? Yoksa o zeki robotları üretip hem para kazanacak hem de hizmetlerinden mi istifade edeceksiniz?

BizGençler