Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Gençler için ne yaptın ki, sana oy versinler?

Adam emekli. Aybaşı geldi mi, gidip bankadan maaşını çekiyor… Evinin hemen yanındaki parkta torunuyla güzel vakit geçirme imkânına da sahip… 5 vakit namazını bir sokak ilerideki mescitte kılabiliyor… Öbür mahallede oturan kızı ve torununu görmeye giderken hiç sıkıntı çekmiyor: Evin önünden geçen metrobüse bindi mi 20 dakikada onlarda… Memleketteki oğluna gitmek de zor değil artık; uçakla yolculuk 1 saat 10 dakika sürüyor… Bazen mahalledeki sağlık ocağına, bazen hastaneye gidiyor ve kontrolünü yaptırıp ilaçlarını alıyor… Mahalle eğitim merkezi oldu, lise ve üniversiteye giden torunlar hiç araç kullanmadan okula gidip gelebiliyorlar. Sıfır masraf!

Bu emekli vatandaşın Ak Pati dışında bir partiye oy vermesi nankörlük olmaz mı? 16 senede her türlü hizmeti ayağına getirmiş, sen gidip başkasına oy veriyorsun!

Gençler öyle mi ya? Hiçbir gelecek garantileri yok!.. İş arıyor bulamıyorlar… İş bulsa asgari ücretten fazla vermiyorlar!..

Çalışanlar da pek rahat değil ha, onu da söyleyeyim… “Ben bu işten sıkıldım, şu işe geçeyim” deme şansları yok bir kere. Bir yere sığınmışsa, kafasına vursalar dahi orada tutunup kalmaya mahkûm…

Ak Parti’ye ne o genç, ne de o çalışan oy verir… Onlar için hiçbir yatırım yapmadı çünkü. Ha, hiç yapmadı değil tabii, yaptı. Ak Parti’ye hizmet eden genç ve orta yaşlıya sahip çıktı ve gerisini “yok” saydı.

Bir de çiftçi meselesi var ki, düşman başına! Çiftçi asla oy vermez Ak Parti’ye… Vermez çünkü mazot, ilaç ve tohum pahalı olunca köylü tarımı bıraktı. Yem pahalı olunca hayvancılığı bıraktı; şehre taşınıp inşaat işçiliği yapmaya başladı. İnşaat da çoktu, işçiye ihtiyaç da… Garibim köylü o ihtiyacı fırsat bilip çocuğunu okutmak pahasına özgürlüğünü köyde bırakıp şehrin yükünü taşımaya mecbur kaldı!..   

Türkiye bir ay sonra seçime gidiyor… İYİ Parti, CHP ve Saadet Partisi gençlere burs vaadinde bulunuyor. İş sözü veriyor; “İş veremezsem ‘vatandaşlık maaşı’ bağlayacağım” diyorlar… Çiftçiye 3 liradan mazot kullandıracaklarını taahhüt ediyorlar. Doğru yapıyorlar yani.

Emekli vatandaş ne zaman ki, cebindeki para eridi o zaman sorgular. Gençler, çalışanlar ve köylüler öyle değil ama… Zaten sorguluyorlar. Zaten perişanlar…

Erdoğan seçin beyannamesini açıkladı. Sağlık, eğitim, ulaşım hizmetlerine devam edeceğini söyledi. Emekliye hizmete devam yani! Cumhur İttifakı “hizmet” derken, Millet İttifakı ise “sanayi” ve “teknoloji” diyor.

Hizmete talip olanlar “Cumhur İttifakı”na, sanayi ve teknoloji isteyenler “Millet İttifakı”na!

 

 

BizGençler