Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Gıda mühendisi işsiz dolaşıyor, zabıta gıda denetimi yapıyor!

Et ve süt ürünlerinin beslenmemizdeki önemini inkâr edilebilir mi? Elbette ki edilemez ama bu ürünlerin merdiven altında üretimine göz yummakta bir beis görülmüyor!

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?!.

Eee, burası Türkiye; perhiz de yapılır, turşu da yenir!

Türkiye’de gıda mühendisliği yeni sayılır. “Önemli anlaşılmış”, gıda mühendisliği fakültesi olan üniversite sayısı 45’e çıkarılmıştır. Her sene 5 bin gıda mühendisi mezun oluyor bu fakültelerden.

“Gıda mühendisliğinin önemi anlaşıldı”, deyince akla onların istihdam edilmesi gelir değil mi?

Öyle olmuyor işte!

Türkiye’de sadece üniversiteden mezun etmek anlaşılıyor! İstihdam kimsenin aklına gelmiyor; daha doğrusu oraya kadarını düşünemiyor bizim yöneticilerimiz!

Hâl böyle olunca da gıda mühendisleri sosyal medyada “Mezun ol, işsizlik garanti” başlığıyla hesap açmaya mecbur kalıyorlar!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı dönem dönem halk sağlığını tehdit eden gıdaları açıklıyor. Zararlı ürünleri açıklıyor. Merdiven altı üretim yapanların listesini veriyor.

Da…

“Bu iş ancak gıda mühendisi istihdam etmekle mümkün olur” demiyor. Diyemiyor!

Türkiye’de gıda denetimi ne alakaysa zabıta ile yapılıyor!

Hâlbuki gıda maddelerinin üretiminden tüketimine kadar geçen süreçte gıda mühendisinin görev alması gerekmektedir. Ürünün sağlığa uygun, güvenli ve kaliteli üretilmesi ancak bu şekilde mümkündür. Gıda üretiminde kullanılan teknolojilerin geliştirilmesi, gıda maddelerinin ambalajlanması ve depolanması da gıda mühendisinin denetiminde yapılmalıdır. Gıda alanında gerçekleştirilen araştırma – geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde de gıda mühendisi görevli kılınmalıdır.

Türkiye nedense Ar-Ge ve inovasyon yatırımı konusunda istekli davranmadı. Şayet Ar-Ge yatırımları artmış olsaydı Türkiye hem katma değeri yüksek ürün üretirdi, hem de daha fazla gıda mühendisi istihdam edip toplumun sağlıklı beslenmesini sağlamış olurdu.

Bütün olumsuzluklara rağmen gıda mühendisleri morallerini bozmuyor ve 2017 yılının sağlıklı beslenme ve gıda mühendisi istihdam etme yılı olmasını bekliyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

BizGençler