Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Güç nedir, güçlü devlet nasıl olunur?

Son senelerde “Türkiye güçlü ülke” diyen de çoğaldı, “Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen dış mihraklar”dan söz eden de! Hepsi fazlasıyla var maşallah!

 

Da… Bu konudaki fikrimi söylemeden önce bazı kavramların ne anlama geldiği hususunda fikir jimnastiği yapmamızda fayda var, diye düşünüyorum.

Gücü tarif ederek başlayalım.

“Güç”ü kısaca “iş yapma yeteneği” diye tarif etmek mümkün. İş yapabilme hızının bir ölçüsüdür yani. “Güçlü devlet” ise kısa sürede az enerji harcamak suretiyle iş yapan ve bunu hep yapan devletlere deniyor.

Dünyada 200 civarında devlet var ve bunların güçlü mü, değil mi olduklarını anlamak için üç özelliğe sahip olup olmadıklarına bakmak lazım.

1)      Siyasi güç,  2)  İktisadi güç,  3)  Askeri güç.

Rusya’nın askeri vesiyasi gücü var ama iktisadi gücü yok… Hindistan, her üç güç bakımından da zafiyetleri olan bir ülke… Çin, tıpkı Rusya gibi askeri ve siyasi güce sahip ise de iktisadi güç onda da yok. AB’nin iktisadi ve siyasi gücü var ama onun da askeri gücü yok. ABD ise her üç gücü de bünyesinde bulunduran bir ülke. Dünya lideri olması da zaten bu üç güce sahip olmasından kaynaklanıyor.

Bir de tehlikeli ülkeler var; Kuzey Kore, Irak, Suriye, Libya gibi.

Irak mesela… Irak’ın yukarıda saydığım üç unsurdan hiçbirisine sahip değildi ama Lideri Saddam’dan dolayı bir tehdit unsuruydu. Ne zaman ne yapacağını kestirmek pek mümkün değildi. İran’a Savaş açtı, Kuveyt’i işgal etti. Bu eylemleri niye yaptığını kendisinden başka bilen yoktu.

Libya Lideri Kaddafi ve Suriye Lideri Beşar Esad, Kuzey Kore Lideri Kim Jong – Un da bu tehlikeli liderler sınıfına giriyordu.

Kuzey Kore, Japonya, Güney Kore ve Çin kıskacına alındı ve tehdit unsuru olmaktan çıkarıldı. Saddam idam edildi, Kaddafi kendi halkı tarafından linç edildi. Esad ise kolu kanadı kırık bir vaziyette ve hâlâ silkeleniyor.

Bu liderler kimler tarafından bertaraf edildi? Bu sorunun cevabı gayet açık aslında: Petrol ve doğalgaz başta olmak üzere yeraltı zenginliklerini kontrol etmek isteyen Batı ülkeleri bu liderleri dünya yüzünden sildi.

Neden sildi? Tehlikeli oldukları için sildi. Saddam, Batı için bir tehdit unsuruydu. Söz dinlemiyordu ve Batı’nın kontrol ettiği petrol kuyularını ateşe verecek kadar tehlikeliydi! Petrol kuyularını Batı’nın elinden alacak bir gücü yoktu ama tehditti.

Korkulu rüya görmektense o liderleri yok etmek Batı’ya daha uygun geldi. “Arap Baharı” dediler, “Şu” dediler, “Bu” dediler ortadan kaldırdılar onları.

Saddam etrafına zarar verme potansiyeline sahip bir lider olmasaydı, yaşamasına ve Irak’ın başında kalmasına hiçbir Batı ülkesi itiraz etmezdi.

Kaddafi ve Esad için de aynı şey geçerli.

Cevaplayacağımız soru, “Türkiye güçlü mü, değil mi” sorusuydu, laf uzadı. Lafın uzaması yetmezmiş gibi bu soruya bir de “Türkiye çevresi için tehdit unsuru olur mu, olmaz mı” sorusu eklendi.

Cevabı size bırakıyorum!

 

 

 

 

BizGençler