Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Gündemi değiştirin fakat problemleri de çözün

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi başarılarının arasında hiç şüphe yok ki, gümden değiştirme yeteneği de vardır ve ilk sıralarda gelir bu yetenek.

 

Külliye’de muhtarlarla gerçekleştirdiği toplantıda Lozan Barış Antlaşması’nı eleştirdi ve günden anında değişti.

O gün hâlbuki Türkiye 2015-2016 döneminde 140 ülke arasında “Küresel Rekabetçilik Endeksi”nde altı basamak gerilemiş ve 51’inci sırada yer almıştı. Bir önceki dönemde de 44’üncü sıradan 45’inci sıraya düşmüştü.

Makro ekonomik ortam ve küresel yapılanmalardaki bozulmanın sebep olduğu bu gerileme Türkiye’nin bugününü olduğu gibi yarınını da etkiliyor. Onu ne yapacağız?

Çevre ülkelerde yaşanan hassas siyasi dönem ile jeopolitik çatışmaların birleşmesi sonucu oluşan belirsizlik ortamı zaten Türkiye’nin kalkınmasında önemli rolü olan özel sektör yatırımlarının ve özellikle uluslararası yatırımların yavaşlamasına sebep oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Birileri Lozan’ı ‘zafer’ diye yutturmaya çalıştı. İşte şu an Ege’yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan’da verdik. O masaya oturanlar, o anlaşmanın hakkını vermediler. Veremedikleri için onun sıkıntısını biz yaşıyoruz” dedi ve “pirincin taşını” ayıklama görevini muhalefete havale etti. Uğraşsın dursunlar.

Dünya devleri toprak konusunu aşalı çok oldu. Ülkeler toprakların altında yatan tabii kaynaklara odaklandı. Petrol ya da madenleri nasıl ele geçirecekler, ona bakıyorlar.

“Eleştiri” iktidarların korkulu rüyasıdır. “Köşeye sıkıştırılmak” ise kâbusları! Erdoğan dikkatleri Lozan üzerine çekerek iktidarın rahat soluk almasını sağladı. Gayet de başarıyla yaptı bunu, her zaman olduğu gibi.

De… Türkiye’nin kaybettiği rekabette güç kaybetmesi hiç mi konuşulmayacak?

Türkiye’nin zaafı burası işte!

Bir konuyu halının altına süpürmeye görsün bir daha açıp bakmıyor!

Ta ki biri yanlışlıkla kaldırıp bakıncaya kadar devam ediyor bu ihmal: O zaman da iş işten geçmiş oluyor tabii ve ortalık toz duman altında kalıyor.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı’nın Lozan hakkındaki sözlerini eleştirdi ve Erdoğan’ı ülkesine ihanet etmekle suçladı. Sonra? Sonrası yok!

 

 

 

BizGençler