Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Günü kurtarma programı

Ak Parti İktidarı 2020 yılına kadar uygulayacağı orta vadeli programı (OVP) açıkladı. Programın gider ayağını “savunma” gelir ayağını ise “vergi” oluşturuyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Gelir Vergisi’nin üçüncü dilimindeki gelir için uygulanan yüzde 27 oranını yüzde 30’a çıkaracağız” dedi. Ağbal ayrıca finans sektöründe Kurumlar Vergisi oranını yüzde 20’den 22’ye çıkaracaklarını da söyledi. Şans oyunlarından alınan kesinti artıyor. Kola üzerinden alınan yüzde 25 ÖTV yılbaşından itibaren meyveli gazoz ve enerji içeceklerinden de alınacağını bildirdi Ağbal. Ağbal 28 milyar TL’lik tedbir paketine göre Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) otomobillerde yüzde 40 artırıldığını açıkladı. Ki, önemli bir artıştır bu… 1300 cm3 ve aşağı otomobil için 646 TL olan MTV 904 TL oluyor 2018’den itibaren. 4001 cm3 ve üstü araç için ise 23 bin 586 TL’den 33 bin 20 TL’ye çıkıyor. Malum, bütün bu vergiler bütçe açığı vermemek konuyor. Bir de tabii Savunma Sanayiini Destekleme Fonu var. Naci Ağbal, 28 Milyar TL tutarındaki tedbir paketinden 8 milyar TL’nin fona aktarılacağı ifade edildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, getirilen vergilerin boşuna olmadığının altını çizip “Yeni OVP döneminde uygulayacağımız reformlarla yüzde 5.5 düzeyinde sürdürülebilir bir büyüme politikası hedefliyoruz” dedi. Hedefte üç sene üst üste yüzde 5.5 büyüme var. Ayrıca enflasyonun da 2018 – 2020 arasında sırayla yüzde 7-6-5 şeklinde bir oranla düşeceği öngörülmüş. Üç sene yüzde 5.5 oranında büyümeyi yakalamak için enflasyon artışını göze almak lazımdı. Hâlbuki Orta Vadeli Programda enflasyon düşüş gösteriyor. Enflasyonu arttırmadan yüzde 5.5 oranında büyümeyi sağlamak imkansız denecek kadar zordur.

Bir de Dolar / TL kuru var. Dolar kuru 2019 yılında enflasyon kadar dahi artmamaktadır. O yetmezmiş gibi 2020 yılında hiç artış göstermemektedir. Böyle bir programı, gerçekçilikten ziyade iyimserlikle tanımlamak daha doğru olur kanaatindeyim. İşsizlik oranı ise başka bir handikabıdır programın.  Eğer Türkiye ekonomisi dört sene üst üste yüzde 5.5 büyüme başarısı gösterecekse, işsiz oranının da düşmesi gerekmektedir ama OVP’de bu düşüş çok küçük gösterilmiştir. Hükümet programı yaparken büyümenin istihdama katkı vermeyen bir büyüme olacağını mı tahmin etmiştir acaba?

Hele kişi başına düşen milli gelirin 2020 yılında 13 bin dolara çıkacağının öngörülmesi hiç inandırıcı gelmemektedir.   

Dolayısıyla Hükümetin açıkladığı OVP’nin “Günü Kurtarma Programı” olduğunu söylemenin daha doğru olacağı kanaatindeyim.

 

 

BizGençler