Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Hamit Tuna: “Hasımları hısım yapacağım”

Mersin, ülke içi yaşanan göç ve mülteci yoğunluğundan dolayı işsizlik başta olmak üzere siyasi, sosyal ve iktisadi problemler yaşadı. Birbirinden farklı kültürleri bir arada tutmanın zorluğu hepimizin malumu… 

MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, “Hasımları hısım yapacağım” dedi. Ki, bu söz şu dönemde altın değerinde bir sözdür. Mersin’de Valilik, Emniyet, STK’lar zaten barış ve kardeşliği pekiştirmek için her türlü gayreti gösteriyor. Belediyelerin de bu minval üzere olması, işlerin kolaylaşması bakımından önem arz ediyor.

Mersin, su-güneş ve toprak zengini bir kenttir. Toprakları verimlidir. Gel gör ki su pahalı! Su ucuz olmalı ki, çiftçi tarımdan para kazasın. Mersin, 306 gün güneş görüyor. Hamit Tuna, “Su akar Türk bakar” dedirtmeyeceğiz dedi ve güneş enerjisinden elektrik üreteceklerini, elde ettikleri gelirle çiftçiye ucuz su kullandıracaklarını söyledi.

Mersin’in sahip olduğu toprakların yüzde 56’sının tarım arazisi olduğuna işaret eden Hamit Tuna, sulu tarım yapıldığı takdirde bu toprakların verimliliğinin artacağını ve işleyene para kazandıracağını ifade etti.

Mersin, Türkiye’de yetişen limonunun yüzde 75’ini üretiyor. Mersin’deki narenciye bahçelerden toplanan limon, Niğde ve Nevşehir’deki kaya yataklarda bekletilir. “Yatak limonu” adı da oradan geliyor zaten.

Kaya yataklarının en önemli özelliği, içine giren TIR’ın manevra yapmasına izin verecek kadar genişliğe ve uzunluğu sahip olmasıdır. Serin mağaralarda bekletilen limonlar ihtiyaç olduğunda alınıp şehirlere sevk ediliyor.

Hamit Tuna, “Toroslarda kazdığımız tünellerin tıpkı Nevşehir ve Niğde’deki yataklar gibi serin olduğu görüldü. Bu tünelleri yaygınlaştıracağız ve çiftçimizi navlun masrafından kurtaracağız. Bu da narenciye ekimi yapan hemşerilerimizin cebine daha fazla para girmesi demektir” dedi.

MHP Adayı Hamit Tuna, turizm konusunda da iddialı konuştu. “Turizmde Antalya’nın yapmadığını yapacağız” diyen Tuna, Toroslara inşa edecekleri bungalov evlerle yayla turizmini yaygınlaştıracaklarını ifade etti. Mevcut olan çadırların da sayısını artıracaklarını belirten Hamit Tuna, “Mersin’in mutlaka marka olması lazım” dedi ve bir adım daha ilerisini hedeflediklerini belirtip Mersin’i, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci metropolü yapacaklarını söyledi. 

 

BizGençler