Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Hangi bakan işini layıkıyla yapıyor?

Ekonomi bakanının “ekonomi”den, tarım bakanının “tarım”dan, teknoloji bakanının “teknoloji”den, turizm bakanının “turizm”den, milli eğitim bakanının “eğitim”den anlaması lazım. Anlasın ki, faydalı olsun.

Batı ülkelerinde kabine, işinin ehli kişilerden oluşmaktadır. Öyle olmasa kalkınamazlardı zaten. Hem sonra Batı’da bakanların olur olmaz her gün vatandaşın karşısına geçip konuşma adetleri de yoktur. İlla konuşulacak bir şey varsa o görevi “bakan sözcüsü” yapar. Bakan iş yapar, sözcü açıklama yapar.

Türkiye’de cumhurbaşkanı ve hükümetin sözcüsü vardır ama bakanların sözcüsü yoktur. Bakanlar, bakanlıktan çok bakan sözcüsü görevi yapmaktadırlar.

Türkiye’de işiyle müsemma bakan görmekten daha zor bir şey yoktur. Kabineye üye yapılırken donanımlarına bakılmıyor çünkü. Profesyonelmiş, yetenekliymiş, vasıflıymış kimin umurunda?!. Varsa yoksa enerji. Hiç yorulmadan günlerce konuşabiliyor, “o toplantı senin bu toplantı benim” koşturuyor, cenaze namazında saf tutmaktan imtina etmiyor, taziye evlerine ziyarete gitmekten yüksünmüyor ise bakan oldu bilin. Hele bir de konuştuğu her iki kelimeden biri “Allah, Peygamber, Reis” ise kesin olur. Bıyıklı olması ve sakal bırakması da şartlar arasındadır ama onlar kendiliğinden oluyor zaten.

Batı’da kabine üyesi olup da partili olmayan birçok bakan vardır. Türkiye’de ise işin olmazsa olmazıdır parti. İcraatı, kariyeri ve liyakati pek bir önem arz etmez! Nerede lazım olacak da önemli olsun?

Meclis önümüzdeki günlerde “uyum yasaları”nıgörüşmeye başlayacaktır. Yeni sistemde bakanların dışarıdan atanması söz konusudur. Kabine üyelerinin liyakatini, kariyerini ve tecrübesini öne çıkaran bir sistem mi kurulacaktır? Yoksa kabine üyeleri, iyi şiir okuma ya da masal anlatma yeteneğine göre mi seçilecektir?

Bugünlerde mahalli idareler gündemde. Belediye başkanının imardan, iskandan, çevreden iyi anlaması lazım. Hatta bu konuda uzman olması şarttır. Hangi belediye başkanı çevreci? Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan "Metal Yorgunluğu" dedi, değişime vurgu yaptı ve bazı belediye başkanlarından istifalarını istedi. Yeni başkan adaylarının hangisi yeşile saygı duyuyor acaba?

BizGençler