Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Havanda su döven Türkiyem!

ABD teknoloji devi Apple, dünyada piyasa değeri 800 milyar dolara ulaşan tek şirket oldu. Şirketin değeri 830 milyar dolara kadar çıktı.

Bir de Türkiye’ye bakalım: 80 milyon nüfuslu koskoca ülkenin 2016 yılı GSMH’sı 730 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aynı yılın ihracatı 142 milyar 600 milyon dolarda kaldı. Borsa İstanbul’da işlem gören 404 şirketin toplam değeri ise 210 milyar dolar civarında kaldı. Ki, Apple’ın neredeyse dörtte biri.

Apple’ınkasasındaki para 261 milyar dolar iken TCMB rezervi 90 ila 110 milyar dolar arasında gidip geliyor!

Bunu iki nedenden yazdım.

1)      Apple bu değeriyle, teknoloji ve yazılımın dünyada katma değeri en yüksek ürün olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu.

2)      Apple’ın bu kadar değerli olması, ülke ve şirketlerin büyüklük kavramlarını da değiştirdi. Bundan böyle “büyük ülke” denilen ülkelerin borsa değerine bakılacaktır. Türkiye’nin “büyük ülke” olduğunu söyleyenlere 404 şirketinin 210 milyar dolarlık bir değeri olduğu söylenecektir. Daha doğrusu Apple’ın dörtte bir kadar bir değeri!

“Türkiye güçlü ülke” diye slogan atıp övünülüyor. Ardından da “Dış mihraklar olmasa Türkiye dünyanın en güçlü ülkesi olur” diye mazeret üretiliyor ve bunun her ikisi de prim yapıyor. Atılan sloganın ya da övünmenin içinin boş olup olmadığına kimse bakmıyor çünkü.

Boş laf prim yaparsa siyasetçi oturduğu yerden övünür ve kalkıp çalışmaz!

Çalışanlar var ama… Bilhassa Amerika bu tür insanlarla dolu… Çalışıyorlar. Kendi ülkesinde bulamasa dışarıdan ithal ediyor ve o insanlara katma değeri yüksek ürün ürettiriyor.

ABD’nin 10 dev firması listesinin ilk sırasında 452,9 milyar dolar gelir ile Exxon Mobil firması yer aldı.

İkinci sıradaki Wall Mart geliyor ki, geliri 450 milyar dolar. Üçüncü sırada State Grid, dördüncü sırada Berkshire Hathaway, beşinci sırada McKesson, altıncı sırada UnitedHealth Group, yedinci sırada CVS Health, sekizinci sırada General Motors, dokuzuncu sırada AT&T, onuncu sırada Ford Motors yer aldı ki, bu şirketlerin hemen hepsi teknoloji şirketi ve Endüstri 4.0 devrimi sürecine girmiş durumdalar.

Türkiye istifa eden Kadir Topbaş’ın “Adam yerine konmak” sözünü ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in istifasının bir kazaya meydan vermeden gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini tartışıyor!

Bu tartışmada ne Ar-Ge var, ne İnovason var, ne Katma Değer var, ne de Endüstri 4.0 Devrimi ile ilişkisi var! Sadece “havanda su dövme” var. Ki o da ülkeye bir şey kazandırmıyor!..

 

 

 

 

 

 

 

 

BizGençler