Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

HDP GİTTİ, MHP GELDİ

Bundan 2 sene önce MHP’nin “Başkanlık Sistemi”ni referanduma taşıyacağı söylense kim inanırdı? O gün CHP ve MHP çok şiddetli bir şekilde HDP’ye yükleniyor ve onu Ak Parti ile “Başkanlık Sistemi” hususunda anlaşma yapmakla suçluyorlardı.

 

Hep savunmada kalan Selahattin Demirtaş 17 Mart 2015 günü HDP’nin Grup Toplantısı’nda bir cümlelik bir açıklama yapıp kürsüden inmişti. O gün Twitter’ın dünya listesine giren cümle; “Seni Başkan Yaptırmayacağız” cümlesiydi.

Ak Parti ve HDP’nin herhangi bir pazarlığın içinde olmadığının altını çizen Demirtaş, “Biz bir pazarlık hareketi, pazarlık partisi değiliz. Ak Parti ile aramızda kirli bir pazarlık olmadı, asla olmayacak. Kirli bir alışveriş olmadı, asla olmayacak” demişti.  

“Seni başkan yaptırmayacağız” sözünü seçim sloganı yapan HDP, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde yüzde 13.1 oranında oy almış ve 80 milletvekiliyle TBMM’de temsil hakkı kazanmıştı.

3 Kasım 2015 seçimlerinde ise oyu yüzde 10.8’e, milletvekili sayısı ise 59’a düştü.

O günden bugüne çok şey değişti ve HDP çok farklı bir yere geldi. MHP ise HDP’nin iki sene önce suçlandığı noktanın ötesine, hem de çok ötesine geldi. Ak Parti’nin “Anayasa Değişikliği”ni Meclis’e gelmesine destek vererek; bir nev’i iktidar ortağı oldu.

MHP Lideri Devlet Bahçeli o süreci her ne kadar “Fiili durumu hukuki duruma uyduralım” sözleriyle başlattıysa da o sözün arkasında kendileri açışından çok önemli gerçekler gizliydi.

1)      MHP beş parçalı bir parti olmuştu ve ha yıkıldı ha yılmak üzere bir görünüm vermeye başlamıştı.

2)      Devlet Bahçeli’nin parti içindeki otoritesi tartışılır hale gelmişti.

3)      Fetö Operasyonları nedeniyle bürokrasi kadrosu boşalmıştı.

4)      Ak Parti “Başkanlık Sistemi” konusunda çok istekliydi ama “Anayasa Değişikliği”ni referanduma götürecek oy sayısına sahip değildi.

Devlet Bahçeli kendisi ve partisi için ayağa gelmiş bu avantajı değerlendirip hamlesini yaptı. Çok büyük bir mani olmadığı takdirde Türkiye, nisan ayında referandum için sandığa gidiyor.

Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı olma ihtimali çok kuvvetli bir kere. Kulislerde bazı MHP’lilerin bakan olmasının da söz konusu olduğu da konuşulmaya başlandı. Fetö Örgütüne üye olduğu iddia edilen on binlerce bürokrata işten el çektirildi ya da hapse atıldı. Bu kadrolara MHP’li elemanların yerleştirilmesi söz konusu. Ki, MHP zaten Türk bürokrasisinin eleman havuzuydu. Geçmişte Türk bürokratları bu havuzdan temin edilirdi.

Siyaset böyle bir şey işte: Bir siyasi partinin dün “Ak” dediği bir şeye bugün “Kara” demesi gayet normal. En canlı örneği de MHP’nin durumu. Anketlerde, sandığa gidilmesi halinde MHP’li seçmenin “Başkanlık Sistemi”ne hayır oyu kullanacağı çıkıyordu, Bahçeli bu sistemin en acımasız muhalifiydi!

Süleyman Demirel “Siyasette 24 saat çok önemli” der ve o süre içinde çok şeyin değişeceğine dikkat çekerdi. Onun bu sözüne vurgu yapıp bitirelim yazıyı.

 

 

 

BizGençler