Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Her yol yapana alkış tutulmaz!

Yol, su, köprü, havalimanı… Bu hizmetler bir ülkenin olmazsa olmazlarıdır. Hakeza üniversite, o da öyle; üniversite olmadan olur mu? Hele hastane…  Sağlık hizmeti eksik olan bir ülkenin akıl sağlığından bahsetmek mümkün mü?

Büyükşehirler AVM ve gökdelenlerle donatıldı. Ülke bir baştan bir başa kara ve demiryolu ağı ile örüldü. 59 şehir havalimanına kavuştu.

Türkiye son 13 senede ulaşım, sağlık ve eğitim hizmetlerine yatırım yaptı. Ekonomik büyümesini inşaatla sağladı.

Da… İnşaat yatırımı her ne kadar yüzlerce sektörü harekete geçiren bir sektör ise de günü kurtarma yatırımıdır. İnşaat bitti mi ne boyaya ihtiyaç kalır, ne tuğlaya ne çiviye! İşçiye de ihtiyaç kalmaz!

Hâlbuki yol ve köprü yatırımları büyük yatırımlardır; çok para isterler. Yapılan yolların üzerinden araçların geçmesi gerekmektedir. Araç geçsin ki, yola dökülen paralar geri toplansın. Araçların geçmesi için ise fabrikaların ürün üretmesi lazım. Navlun yoksa araç da olmaz.

Havalimanı da pek farklı değil aslında. Çok maliyetli işletmelerdir bunlar. Havalimanlarına yapılan yatırımın geri dönmesi için bu tesislerin çok kişi tarafından kullanılması gerekmektedir. O da yetmez, uçak yolcularının para harcama yeteneğinin de yüksek olması lazım. Yüksek olsun ki, otele, yeme içme yerlerine, eğlence mekânlarına ve hediyelik eşya mağazalarına para bıraksın.

 

Deli Dumrul Köprüsü

 

Ne köprü, ne yol, ne de havalimanı. Bu tesisler henüz kâra geçmiş değiller. Osmangazi Köprüsü gibi “Deli Dumrul Köprüsü” olup üzerinden geçmeyenlerin de para ödemesine sebep olmaya başladı; gereği kadar araç geçmiyor çünkü.

Üniversiteler için söylenecek tek bir söz var: Dökülüyorlar! Ne “sanayi – üniversite işbirliği” tesis edilebildi, ne de uluslararası arenada ses getiren bir makale yazan öğretim üyesi çıktı.

Sağlıkta durum farklı: Hastaneler, nispeten sürdürülebilir bir işletme statüsüne kavuştu. Türkiye sağlık turizmindebölge merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Hem kamu, hem özel sektör hastaneleri ihtisas hastanesi olmaya başladı. Kimi karaciğer, kimi organ naklinde dünyada adını duyurdu. Çoğu ilk 3’e, ilk 5’e girdi. Estetik cerrahide Türkiye tercih edilen bir ülke oldu. Binlerce kişi Türkiye’ye geliyor. Aynı kalitede estetik operasyonu ülkesinden çok daha ucuza yaptırıyor. İzler kayboluncaya kadar tatil de yapıp gidiyor.

 

Duvar biz tosluyoruz

 

Siyasetçinin “Köprü yaptım, tünel açtım” diye kasım kasım kasılmasına kimse bir şey diyemez ama verilen hizmetin sürdürülebilir olup olmadığını sorgulamak da bizim görevimiz. Duvara toslayan hep vatandaş oluyor çünkü.

Ak Parti İktidarının kabahati ulaşım, sağlık ve eğitime yatırım yapmak değildir. Elbette ki hastane, üniversite, yol, tünel inşa edilecekti. Ak Parti’nin geçmiş iktidarların eksik bıraktığı hizmetleri telafi etme başarısı gösterdiği için takdir de gördü.

Ak Parti’nin hatası bu hizmetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan Ar-Ge ve teknolojik yatırımları yapma hususunda gerekli olan inovatif düşünceyi göstermemesidir.

 

 

 

BizGençler