Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

İbrahim Bodur unutulmaz

Toplumların kahramanlara ve efsane liderlere ihtiyacı vardır. Mesleklerin duayenleri ve üstatları olmalı ki yeni gelenler onların izinden yürüsün. Onlar yol göstericidirler çünkü. Onların gösterdiği yoldan gidenler; hem emin adımlarla gitmenin, hem de hedeflerine daha kısa sürede ulaşmanın tadını çıkarırlar.

 

Rahmetli İbrahim Bodur da bir liderdi. 1960’lı yılların çetin şartlarıyla mücadele ede ede sanayici olan bir kahramandı. İnsanları etrafına toplama becerisi gösteren bir toplum mühendisiydi. Sanayicilerin duayeniydi. Seramikçilerin üstadıydı.

Bilgisini paylaşmaktan fazlasıyla zevk alırdı. Paranın kıymetini bilir, ülkedeki kıt kaynakların israf edilmesine asla müsamaha göstermezdi.

Türkiye’nin ilk sanayicilerindendi. O kuşağın sayısı zaten azdı. Bodur’un vefatıyla birlikte geriye birkaç duayen ya kaldı ya kalmadı.

İbrahim Bodur için biten sadece ömrü oldu: Yaptıkları kaldı. O’nun bürokrasiyle cebelleşmesi, siyasetçilerden gelen baskıyı püskürtmesi, toplumun kültürleri arasında sanayicilik yokken sanayici olması... Önce Çan’da Çanakkale Seramik Fabrikası kurması ardından savunma sanayinde ve havacılık sektöründe önemli yatırımlar yapması elbette ki önemli ama onu efsaneleştiren esas hasleti insanlığıydı. İnsanlara dokunmasıydı.

Cuma günü Kale Holding Binası’na taziyeye gittiğimde eşi Sevim hanımefendi “Yola çıktığımızda bana ‘hangi yoldan gidelim’ diye sorardı. Bazen üç beş defa sorduğu olurdu” dedi. Kızı Zeynep Bodur Okyay ise “Babam hoşgörülüydü. Uzlaşmacıydı” diye yad etti babasını. Holding yöneticileri “Toplantılarımızda çok çetin tartışmalar olurdu fakat dağılırken herkes birbirine sarılırdı” şeklinde doğruladılar anne ve kızı.

Bölge bayileri ise “Taziye için yola çıktığımda iş arkadaşlarım ‘Büyük adammış’ deyip Fatiha okudular” diye anlattılar çalışanlarının İbrahim Bodur hakkındaki düşüncelerini.

İbrahim Bodur’u İbrahim Bodur yapan işte buydu; insanlığı. İnsanları ve onlara dokunmayı severdi. Kendi adıyla kurduğu vakıf marifetiyle eğitimden sosyal yardım ve sağlığa kadar her alanda yardımlar yaptı. Öğrencilere burs desteği verdi.

Kızı Zeynep Bodur Okyay olsun, Damadı Osman Okyay olsun o bildiğimiz İbrahim Bodur efsanesini devam ettirmeye azimli görünüyorlar. Hatta daha da ileri götürüp İbrahim Bodur’un ruhunu şad edeceklerdir mutlaka.

İbrahim Bodur sabırlı ve kriz yönetiminde mahir olduğu için ismini ülkenin en zengin iş adamları listesine yazdırdı. Çok para kazandıysa da o esas dost kazanmakta mahirdi. Binlerce insana şefkatle dokundu. Sayısız fakir fukara, garip gurebanın gönlünü aldı.

 

Allahü teala rahmet eylesin. Yaptığı hayır hasenatın yüzü suyu hürmetine ona cennetinden makamlar ihsan eylesin.

BizGençler