Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

İktidarı bu kadar emin konuşturan ne acaba?

2017 yılı için herkes bir şey söyledi. Moralsiz konuşan da oldu, moralli konuşan da oldu ve hepsi kayıt altına alındı. Günü geldiğinde önlerine konulacaktır mutlaka.

 

Da…

Hükümet öyle iri laflar etti ki, ne kayda sığdı ne çuvala!

2017 yılı “Ar-Ge” ve “İnovasyon” yılı olacakmış mesela. Sanayi, “katma değeri yüksek” ürün üretiminde reform üstüne reform gerçekleştirecekmiş.

Hakeza KOBİ’ler. KOBİ’ler ucuz krediye ve güçlü desteğe kavuşacaklarmış. Çok hibe varmış. Kredide de en fazla yüzde 5 faiz ödeyecekmiş KOBİ.

Esnafa getirilecek olan kolaylıkların haddi hesabı yokmuş…

Tarım ve hayvancılıkta öyle çok teşvik müjdeleri var ki, saymakla bitmez. Girdi maliyetlerini düşürücü yeni teşvikler getiriliyor bir kere. Ürünün tarladan tezgâha ulaşması esnasında yaşanan yüzde 20 fireyi ortadan kaldıran tedbirleri dahi düşünülmüş. Ürünün değeriyle satılmasına ve köylünün eline geçecek olan parayı nereye koyacağına varana kadar her şey detaylandırılmış.

Hayvancılık zaten dünya liderliğine aday gösterildi. Meralar büyükbaş hayvanlarla doldu. Süt ve et ürünlerini işleyen entegre tesisler kuruluyor.

İhracat hedefi her ne kadar 155 milyar dolar olarak belirlenmişse de bu miktarın en az 20 milyar dolar aşılacağı seslendiriliyor.

Enflasyonun düşeceği, faizlerin aşağı çekileceği zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emri…

450 bin kişiye iş imkânı deniyor ama onu siz “işsiz 3 milyon 500 bin kişinin iş bulacak” diye düşünün. Hedef büyük çünkü.

Bunların hepsi iyi ve güzel şeyler tabii.

Fakat insan yine de “Para bolken, müteşebbiste yatırım iştahı varken neden yapılmadı da iştahın kaçtığı, paranın kıtlaştığı dönemde yapılacağından dem vuruluyor” diye sormadan edemiyor.

2017 yılı tüm dünyada sıkıntılı bir yıl olacağa benziyor. Türkiye de öyle! Tek sürpriz “Başkanlık Sistemi!” Başka hiç bir yeni şey yok. Erdoğan başkan olunca her şey değişecek ve Türkiye dünya liderleri arasına mı girecek acaba?

 

 

BizGençler