Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

IŞİD ile son tango!

IŞİD Irak’tan çıkar mı? Günün sorusu bu…

 

Daha doğrusu ABD ve Rusya IŞİD’in Irak’tan çıkmasını ister mi?

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehlikeli bir terör örgütü. Dünyayı tehdit ediyor. Baş kesip kan akıtıyor. Fidye alıyor. Kendisinden olmayan kadınları cariye olarak kullanıyor.

Bunların hepsi doğru…

Diğer taraftan IŞİD kendisinin devlet olduğunu ilan etti. Kimse tanımadı ama öyle. Para bastılar, kendi kanun ve yargıçları var. İnsanları yargılıyorlar. Komutan ve lidere sahipler. Halifeleri olduğunu söylüyorlar…

Irak’ın üçte biri IŞİD’in kontrolünde: Musul’u işgal edip kendine başkent ilan etti. Petrol ticareti yapıyor ve birçok Avrupa ülkesi IŞİD’in müşterisi.

Koalisyon güçlerinin bayram sonrası Musul’u IŞİD’in elinden alacağından söz ediliyor!

Olur mu? Musul IŞİD güçlerinden geri alınır mı?

Hiç sanmam.

IŞİD’invarlığı Amerika ve Rusya’nın işine geliyor, neden alsın?

Amerika ve Rusya bir tek IŞİD’in gereğinden fazla güçlenmesini istemezler. Gereği ne peki? IŞİD’ın Irak’taki Bağdat Hükümeti için de Suriye’deki Şam Hükümeti için de tehdit unsuru olmaya devam etmesi lazım. Gereği bu.

Şöyle düşünelim.

Amerika Irak’a kendi askerleriyle girdi ve 4 bin 747 Amerikan askeri hayatını kaybetti.

Amerika’da insan kıymetli:  ABD kamuoyu dönemin Başkanı Ceorge W. Bush’a karşı “Benim çocuğumu savaşa sokup öldüremezsin” diye ayağa kalktı.

Barack Obama, ABD Başkanı seçildiği zaman kamuoyunun bu tepkisini göz önünde bulundurdu ve Orta Doğu politikalarını farklı bir yöntemle yönetti. Çayın taşıyla çayın kuşunu vuracaktı.

IŞİD o taşlardan biriydi! Niye kaybetsin?

IŞİD zaten Irak’ta yerleşmiş olmasına rağmen uzun zaman terör örgütü olarak nitelendirilmedi. Ne zaman ki 2002 yılında Amerikalı gazeteci James Foley’in infaz videosunu yayınladı, işte o zaman Obama IŞİD’i terör örgütü ilan etti.  

IŞİD, Orta Doğu Çayı taşlarından biriyse bir diğeri Kürtler, bir diğeri de Şiiler…  

Kürtler Şiilere düşman, Şiiler Kürtlere. IŞİD ise her ikisine…

Bu üçlü hiçbir zaman bir araya gelip ortak akıl üretemez. Birbirleriyle sürtüşüp dururlar. Amerika ve Rusya’nın istediği de o zaten. Birbirleriyle didişsinler ve başlarını kaldırıp etraflarında olup bitene bakmasınlar.

IŞİD olmasa Şiiler ve Kürtler anlaşırlar belki de; neticede asırlardır birlikte yaşıyorlar ve birçok şeyleri ortak.  IŞİD öyle mi ya? Kimi Asya’dan gelmiş, kimi Amerika’dan kimi de Avrupa’dan!..

Irak’taki IŞİD sınır dışına atılmayacağı gibi o üçlü sistem Suriye’de de kurulmaya çalışılıyor. Birkaç rötuş daha, tamam…

Tıpkı Irak’taki Bağdat Hükümeti, Kürt Bölgesi ve IŞİD örneği gibi üç parçalı yönetim Suriye’de de kurulacaktır: Şam Hükümeti, Kürt Bölgesi (+ Türk Bölgesi) ve IŞİD.

Amerika ve Rusya bir tek bu üç aktörden birinin güçlenip tehdit unsuru olmasını ve kendilerine zarar vermesini istemezler.

Yoksa IŞİD, Kürt ya da Şii güçleriyle çarpışmış… Ya da onlar onunla çarpışmış… Ölüm olmuş… Sefalet diz boyuna çıkmış umurlarında olmaz.

 

 

 

 

 

BizGençler