Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

İTO’da teamüller çiğneniyor mu?

İbrahim Çağlar’ın vefatıyla birlikte İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) yeni “Başkan Seçimi” gündeme geldi. İTO gibi bir kurumda seçim varsa, kulis de var demektir.

O kulis tüm hızıyla devam ediyor.

1882 yılında kurulan İTO Türkiye’nin en büyük ve 1879’da kurulan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’ndan sonra en eski odasıdır. Dolayısıyla teamülleri yerleşik bir odadır.

Oda Kanunu, kültürü ve teamülleri; başkanlık görevini, yeni başkan seçilinceye kadar en yaşlı Yönetim Kurulu Üyesinin ifa etmesine hükmediyor. İTO Seçimlerine (herhangi bir erteleme söz konusu olmazsa) 4 ay kadar bir süre kaldı. Kanun, seçimlere kadar geçecek sürede başkanlık edecek kişinin, her ne kadar yönetim kurulu arasından “gizli oy açık tasnif” yöntemiyle seçilmesini emrediyorsa da teamül; başkan vekili kişinin başkan olması şeklinde.

İbrahim Çağlar’ın vefatından sonra, teamüller gereği en yaşlı üye olan Dursun Topçu, İTO Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Topçu aynı zamanda İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı. Bir diğer Başkan Yardımcısı da Murat Kalsın.

Murat Kalsın 20 Aralık 2017 Çarşamba günü İTO Yönetim Kurulu üyeleri arasında yapılacak olan seçimde aday olduğunu açıkladı. Murat Kalsın, Rahmetli İbrahim Çağlar ile çok eski arkadaş olduklarını belirterek; “Onun başlattığı projeleri tamamlamaya adayım” dedi.

Çarşamba günkü toplantı, İbrahim Çağlar’ın vefatıyla boşalan yere birinci yedek kişinin seçilmesi için yapılıyor. Bu haftadan sonra bir ay içinde seçimin de yapılması gerekiyor. Ancak, İTO Yönetim Kurulu üyelerinin o bir aylık süreyi kullanmaması ve aynı gün seçimi de yapması bekleniyor.

Nisan 2018’de yapılması beklenen İTO Seçimleri’nde ise kulislerde İTO Meclis Başkanı Şekip Avdagiç’in ismi dolaşıyor ve Avdagiç en şanslı aday olarak gösteriliyor.

 

 

BizGençler