Yazarlar

Metiner Sezer

Metiner Sezer

Kadınlar Gününü de kutlayıp kaldırdık rafa

Bugün Dünya Kadınlar Günü’ydü. Yağmur gibi kutlama mesajları yağdı. Bankacı, kadını kendi işiyle ilişkilendirdi kutladı, konfeksiyon mağazası kendi işiyle ilişkilendirdi. Parasını o bankaya yatıran kadın süper kadındı! O mağazadan giyinen kadın ise dünyanın en güzel kadını!

Kadın sadece banka ve konfeksiyon mağazalarının baş tacı değildi elbette ki. Simitçi bile pay çıkardı bu günden. Onun iddiası da kadın eli değen simidin tadının bir başka olmasıydı!

Binlerce işletmenin gazete ve televizyon reklamları dâhil tüm mecrayı kullanarak “Kadın. Kadın” diye yeri göğü inletmesine rağmen, tek bir üniversitenin dişe dokunur bir araştırması vardı. Diğerleri, “kadın günü” üzerinden rant elde etmekten öte bir şey yapmadı.

Ha, “burası Türkiye; olur böyle şeyler” diyeceksiniz. Doğru; olur böyle şeyler ama Kadir Has Üniversitesi’nin iki araştırmacı öğretim üyesini de tebrik etmeden geçmek yakışık almazdı. Onları ve tabii birlikte çalıştıkları ekip arkadaşlarını tebrik ederim. Bu da insani bir görevdir, yapmamız lazım.

Kadir Has Üniversitesi Kadın Çalışmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mary Lou O’Neil ve yine aynı üniversitenin İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu’nun araştırmaları müthiş bir ufuk açtı Türk kamuoyuna. “Kadın” ve “şiddet”in bundan sonra tartışılmasını kolaylaştıran birçok rakam ve istatistiki bilgi koydular konuyla ilgilenenlerin önüne.

Bir kere daha tebrik ederim bu iki araştırmacı öğretim üyesi kadını ve onların ekiplerini.

BizGençler